Никога досега не сме имали възможност да наблюдаваме Вселената по начина, по който космическият телескоп "Джеймс Уеб" ни я показва сега. Нашето невъоръжено око никога не би могло да види това, което вижда телескопът - пътувайки през светлината и пространството.

Първите снимки от този мощен телескоп бяха показани през юли и разкриха нови изображения за далечни галактики и атмосферата извън нашата Слънчева система. Най-големият космически телескоп в света тази седмица разкри и още едно парче от необятния за нас Космос, като показа Юпитер такъв, какъвто не сме го виждали никога досега.

"Джеймс Уеб" е успял да запечата невиждани гледки на полярни сияния, гигантски бури, луни и пръстени около Юпитер в детайли. Най-ярко се откроява може би Голямото червено петно на планетата - буря, достатъчно голяма, за да погълне Земята (изобразена в бяло на снимката долу).

Особено интересно е и изображението, на което се виждат слабите пръстени около планетата, както и две малки луни на блестящ фон от галактики.

"Никога не сме виждали Юпитер по този начин. Всичко това е съвсем невероятно", каза в изявление планетарният астроном Имке де Патер, която помогна за провеждането на наблюдението. "Честно казано, не очаквахме, че ще бъде толкова добро".

Според изследователски екип инфрачервените изображения са били изкуствено оцветени в синьо, бяло, зелено, жълто и оранжево, за да се откроят особеностите.

До момента серия от снимки, заснети от екипа на "Джеймс Уеб", показаха по-подробно галактиката Картър, както и какво се случва след сблъсъка на две галактики.

До момента серия от снимки, заснети от екипа на "Джеймс Уеб", показаха по-подробно галактиката Картър, както и какво се случва след сблъсъка на две галактики. НАСА погледна дълбоко в миналото на Вселената

Телескопът, струващ 10 млрд. долара, излетя в края на миналата година. Учените се надяват чрез него да наблюдават зората на Вселената, като надникнат назад до времето преди 13,7 млрд. години, когато са се формирали първите звезди и галактики. Обсерваторията е разположена на 1,6 млн. км от Земята.

Надничайки през космическия прах и с помощта на инфрачервените си камери, телескопът се очаква да бъде доминираща сила за открития през следващите поне 20 години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025
Култура

Oh! Jazz и United Group пренасят ексклузивно джаз съдържание в Югоизточна Европа

Партньорството включва и подкрепа на местната джаз продукция и международна сцена за регионалните таланти.

14:25 - 20.05.2025
Важно днес

Делото за поста на Емил Кошлуков в БНТ най-после ще се реши след 3 г. протакане

ВАС трябва да се произнесе окончателно по казуса до 30 дни

13:44 - 20.05.2025
Кино и сериали

Дензъл Уошингтън изненадващо получи почетна "Златна палма" в Кан

Надграждането бе предшествано от кратък инцидент на червения килим

13:22 - 20.05.2025