Нов протест в памет на Сияна се проведе в София (Обновена) Снимка: © Николай Попов, Фейсбук

Нов протест в памет на 12-годишната Сияна, която загина в края на март на пътя между селата Телиш и Радомирци, се провежда в София днес. Граждани се събраха на площад "Александър Невски" в 13 ч. с настояване за въвеждане на адекватни мерки за прекратяване на "войната" по пътищата.

Протестиращите настояват за незабавно обезопасяване на най-рисковите пътни участъци в страната и по-строг контрол върху нарушителите. Общественото недоволство е предизвикано след серия от пътни инциденти през последните седмици.

Причина за тежката катастрофа, при която загина Сияна, се оказа лошата пътна настилка, макар Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да твърдеше първоначално, че проблем няма, а пътят е в добро състояние. След случая МВР започна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа.

"Благодаря, че вместо да се молите за здравето на децата си, се молите за душите на нашите. Само с добрина и сила, а не с вдигната ръка можем да бъдем заедно и да променим България. Няма значение кой ни управлява. Крайно време е противопоставянето и конфронтацията на всяко едно ниво в държавата да свършат. Запретнете ръкави, съберете се. В този момент нямаме друго, само заедно можем да се променим", призова по време на протеста бащата на Сияна - Николай Попов.

В речта си пред събралите се протестиращи той поиска и "чиновниците в администрацията" да носят отговорност за своите действия - не само шофьорите-нарушители.

В демонстрацията се включиха представители на няколко мотоклуба и много известни личности, сред които актьорите Христо Гърбов и Веселин Плачков, телевизионният водещ Иво Танев и певицата Мариана Попова.

В отговор на обществения натиск регионалният министър Иван Иванов свика в събота извънредна среща с ръководствата на всички Областни пътни управления. На нея бяха обсъдени конкретни графици за ремонти и обезопасяване на критични участъци. Сред присъстващите на работната среща беше и председателят на АПИ инж. Йордан Вълчев, на когото преди дни ПП-ДБ поиска оставката.

В събота обаче Иван Иванов отхвърли идеята за уволнения в ръководството на Агенция “Пътна инфраструктура“ (АПИ) въпреки протестите в цялата страна.

Пред журналисти регионалният министър заяви, че докато ръководството изпълнява своите ангажименти и "не прави грешки", няма причина то да бъде уволнявано. Министърът дори смята, че това само ще създаде по-голям проблем, тъй като в системата имало липса на кадри.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

САЩ отмениха санкциите срещу Милорад Додик и негови съюзници

Додик благодари на Доналд Тръмп за „поправянето на тежка несправедливост“

19:59 - 29.10.2025
Спорт

Невидимият мач от Купата - “Левски” и “Хебър” изчезнаха от телевизорите

Скандално излъчване на мач от Пазарджик

19:29 - 29.10.2025
Важно днес

Двамата арестувани за обира в Лувъра са признали участието си

Тяхно ДНК е открито на местопрестъплението

18:47 - 29.10.2025
Важно днес

Хампарцумян: Санкциониран по "Магнитски" може да има сметка, но банката рискува

Владислав Горанов призна, че има сметка в българска банка преди дни

18:06 - 29.10.2025
Важно днес

САЩ и пилотът на Мадуро: шпионската операция, която завърши с пълен провал

Тайни срещи в хангари, криптирани съобщения и обещания за милиони - как САЩ се провалиха в опита си да отвлекат президента на Венецуела

17:17 - 29.10.2025
Важно днес

Пускат парното в София следващата седмица

Това ще стане поетапно от 5 до 7 ноември

16:27 - 29.10.2025
Кино и сериали

След десетгодишна пауза Том Форд отново ще режисира филм

Първите му два филма бяха високо оценени от критиците

15:27 - 29.10.2025
Важно днес

Рекламният бизнес въстана срещу конкурс на Теменужка Петкова за популяризиране на еврото за 1,4 млн. лв.

Те настояват за открит конкурс, а не за директно договаряне

15:01 - 29.10.2025
Спорт

Край на сезона на Григор Димитров. Оттегли се от Мастърса в Париж

Очакваме първата ни ракета през 2026 година

14:59 - 29.10.2025