В първия ден от функционирането на новата пленарна зала се оказа, че журналистите трябва да заемат места в приземен етаж на бившия Партиен дом. Репортерите, отразяващи работата на Народното събрание, са без достъп до останалата част на сградата. Поради тази причина Асоциацията на европейските журналисти в България призова ръководството на парламента да осигури адекватни условия за представителите на медиите.
„Подобно ограничение силно възпрепятства работата на медиите, които няма да имат пряк достъп до народните представители и ще бъдат в ситуация да предават единствено протоколни изказвания и съобщения“, съобщиха от АЕЖ.
„В една парламентарна република е недопустимо парламентът да заседава на тъмно и представителите на народа да бъдат отделени от медиите. Това е и нарушение на конституционното право да се търси и получава информация. Ограничения на достъпа на журналисти до народните представители бяха въведени и в предишната сграда на Народното събрание заради противоепидемичните мерки“, припомниха от Асоциацията на европейските журналисти у нас.
Мнението им е, че създадената организация за защита на здравето на работещите в парламента трябва да бъде такава, че да не нарушава правото на достъп до информация и прозрачността в работата на тази институция. От ключово значение според тях е и дали има добри условия за работата на журналистите, дали работят климатична и отоплителна система, дали получават добър звук от пленарната зала, дали е осигурен интернет и дали има добри възможности за предаване на информация – това „също е съществено за професионалните ангажименти на медиите“.
„АЕЖ – България категорично заявява, че сграда, в която медиите са натикани в изолатор, би могла да бъде Партиен дом, но не и Народно събрание на една демократична държава“, съобщиха още от асоциацията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: