Новият филм за "Супермен" на режисьора Джеймс Гън изненадващо се оказа под прицел - заради подозрения, че части от сюжета му са "политизирани" и "антиизраелски".
Историята за Супермен е добре позната и е разказвана в над 15 игрални филма, хиляди комикси и множество анимационни сериали. Действието се върти около супергероя - извънземен от планетата Криптон, който още като бебе е изпратен на Земята от своето семейство, след като родната му планета е заплашена от унищожение. На Земята той е открит и отгледан от човешкото семейство Кент в малкото градче Смолвил.
Новият римейк на Джеймс Гън остава верен на историята, създадена още през 1938 г. Филмът обаче е атакуван от консервативни гласове в САЩ и симпатизанти на Доналд Тръмп, които видяха в продукцията огромен проблем - че Супермен всъщност е имигрант.
Възмущението, предимно от крайнодесни американски коментатори, започна още преди мнозина дори да са гледали филма. Критиките са съсредоточени върху неотдавнашните коментари на режисьора Джеймс Гън, който подчертава как имигрантската идентичност на супергероя е вплетена в сюжета.
"Искам да кажа, че Супермен е историята на Америка. Имигрант, дошъл от друго място и заселил се в страната. Но за мен това е най-вече история, която казва, че елементарната човешка доброта е ценност и е нещо, което сме загубили", казва Гън пред Times в скорошно интервю.
Думите на режисьора станаха повод за остра реакция от консервативните кръгове в САЩ, които твърдят, че героят бил "ненужно политизиран". С негативни коментари се включиха различни водещи от Fox News, сред които и бившата съветничка на президента Тръмп Келиан Конуей, която смята, че киното не трябвало да поучава.
"Не мога да повярвам, че сме стигнали дотам. Не отиваме в киносалона, за да ни поучават и някой да ни натрапва идеологията си", каза тя в ефира на Fox News.
В миналото комиксите за супергерои не са страняли от политическите теми. Капитан Америка например е известен с това, че на корицата на комикс от 1941 г. удря Адолф Хитлер, а Супермен се бори с Ку Клукс Клан в радио сериал от 1946 г.
Темата с миналото на Супермен обаче изглежда се оказва твърде чувствителна. Тя идва в момент, когато администрацията на Тръмп засилва мерките си срещу имиграцията, а подчинените му служби извършват редица операции по депортиране - в това число не само на нелегални мигранти.
Препратки към Израел и Палестина
Критичните към новия "Супермен" гласове раздуха и друг елемент от сюжета, който според тях е политизиран. Филмът представя измислен граничен конфликт между две държави: Боравия - богата, милитаризирана държава, подкрепяна от САЩ, и Джарханпур - по-бедна съседна държава, чието цивилно население е подложено на многократни въздушни удари и принудително разселване.
След излизането на продукцията на екран много зрители направиха паралели между сюжета и продължаващия конфликт в Ивицата Газа и войната срещу групировката "Хамас".
В историята Боравия разполага с усъвършенствана и тежко въоръжена армия благодарение на подкрепата на САЩ, докато Джарханпур е бедна нация, която не може да направи почти нищо, за да се защити.
Въпреки че филмът на Джеймс Гън е под прицел от политически коментатори, той има добро представяне в киносалоните по света. Проектът, пуснат от Warner Brothers Discovery, завърши на първо място в премиерния си уикенд с продажби на билети за 122 милиона долара и продължава да привлича голяма аудитория.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: