Напрежение в управлението на София отново има, а "огънят" пак е вътрешен - този път общинският съветник от гражданската квота на ПП Благовеста Кенарова е в центъра на политически сблъсък около желанието на кмета Васил Терзиев и екипа му Столичната община да смени обслужващата я "Общинска банка" и нейното предложение темата да се отложи за наесен. Съпротива срещу предложението се очакваше, но от представители на т.нар. икономическо мнозинство в Столичния общински съвет на ГЕРБ, БСП, ИТН и др.
Кенарова е съветникът, който поиска докладът за започване на процедура по смяна на банката да не бъде разглеждан сега от комисията по бюджет, а от ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО и отцепници от „Възраждане“ я подкрепиха. Самата тя не обясни мотивите си на заседанието във вторник. Направи го с текст във Фейсбук в сряда сутринта.
Основният ѝ аргумент е липсата на задълбочен анализ и прозрачност в предложената процедура, описана в проектодоклада, предложен на СОС от кметския екип.
„Не съм против промяната, ясно е защо тя е необходима, но в доклада липсва елементарен анализ – какви са конкретните проблеми в текущото банково обслужване, какви са тарифите, които общината плаща в момента, какво точно налага тази промяна. Въпросът не е дали да се промени, а как – и дали решението е най-доброто възможно“, обясни Кенарова.
Тя настоя за разработване на ясна методика за избор на нова банка, като подчерта, че концентрацията на средствата само на едно място крие сериозни рискове: „Добрата международна и българска практика е средствата да се разпределят между повече от една банка – именно за да се ограничи рискът, включително в духа на уроците от фалита на КТБ."
Кенарова сподели, че няколко пъти е търсила отговор на въпросите и притесненията си, но не е получила “адекватна информация”. Оплака се и от поведението на зам.-кмета по финансите Иван Василев, от когото, казва тя, е била посрещната от репликата „Бягай оттука, бе!“
Отговорът на Василев не закъсня. В пост в социалните мрежи той заяви, че част от съветниците на ПП-ДБ „отново“ блокират промяната, обвини Кенарова в саботаж и я нарече „спяща клетка“, обслужваща интереси извън коалицията.
„3 млрд. лева ще минават през банката на #КОЙ“, написа той, като визира съмненията за връзки между "Общинска банка" и санкционирания по глобалния закон "Магнитски" депутат и лидер на ДПС "Ново начало" Делян Пеевски.
Поведението на Кенарова изненада дори колегите ѝ от ПП-ДБ. Председателят на групата в СОС Бойко Димитров се противопостави на отлагането и настоя докладът да бъде гласуван.
Съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев още преди заседанието предупреди, че предстоят атаки срещу предложението на кмета, тъй като смяната на банката би засегнала сериозни икономически интереси.
"Общинска банка" не е общинска по собственост още от 2018 г., когато Столичната община продаде мажоритарния си дял от 67,6% на дружество, свързвано с бизнесмена Георги Самуилов.
Докладът на кмета за смяна на банката, срещу който застана Кенарова, предвижда избор на нова финансова институция чрез изпращане на покани към петте най-големи български банки: ДСК, УниКредит, ОББ, Юробанк и Първа инвестиционна банка (ПИБ). Участниците са избрани сред институциите, с които Министерството на финансите вече има договори по системата СЕБРА.
Включването на ПИБ, свързвана с Цеко Минев, също предизвика сериозни критики към идеята на Терзиев. От екипа на кмета обясниха, че от БНБ са определили, че тя е една от петте най-големи банки в страната и затова е в списъка.
Във вторник комисията по бюджет и финанси към СОС реши да отложи доклада за есента. Дотогава остава отворен въпросът дали става дума за професионално несъгласие и реална нужда от по-добре подготвено решение, или за вътрешен саботаж.
Кенарова защити позицията си и уточни, че е недопустимо името ѝ да се свързва с интереси, срещу които е работила цял живот. „Моята единствена зависимост е моят професионализъм – и от него няма да отстъпя.”, каза тя и допълни, че когато докладът бъде преработен с нужната информация, ясни критерии и гаранции прозрачност, ще го подкрепи с удоволствие.
Докато и ако бъде взето решение за смяна на обслужващата банка, парите на София остават в "Общинска банка".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: