"Възраждане" предизборно се опита да възроди провалилата се вече идея за референдум срещу еврото, като отново вкара темата в дневния ред на Народното събрание.
В сряда депутатите в парламента отново се занимаваха с обсъждане на референдума, вместо да използват времето си за други законодателни инициативи - като например оставащите законови промени по Плана за възстановяване, с които страната ще получи безвъзмездно финансиране от ЕС.
"Възраждане" обаче вкара за обсъждане идеята си за референдум, на който гражданите да отговорят: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута България до 2043 година?". Самата инициатива на практика цели да блокира влизането на страната в еврозоната дотогава.
Същото предложение беше разгледано преди година в Народното събрание и беше отхвърлено. Сега се случи същото. Депутатите тогава се аргументираха с това, че предложението противоречи на международните договори, по които България е страна. Впоследствие Конституционният съд потвърди решението им.
Точката влезе в дневния ред на парламента в сряда с помощта на "Има такъв народ". Народните представители от тази група дадоха подписите си, за да се разгледа отново подобно проекторешение. Тошко Йорданов се аргументира с това, че партията подкрепя широкото участие на гражданите в национални допитвания и минути по-късно уточни, че дори и такъв референдум да има, ИТН щяла да бъде против блокирането на приемането на еврото.
Повечето политически сили решиха демонстративно да напуснат залата по време на дебатите. Така депутатите на Костадин Костадинов доминираха в изказванията от пленарната трибуна.
Все пак представители на ПП-ДБ взимаха думата, като Мартин Димитров обясни, че левът е фиксиран към еврото и подобни действия за забавяне могат да навредят на функционирането на валутния борд.
"Хаби се времето на парламента. На дневен ред са други по важни неща като безводие, задръствания по граници, а не противозаконния референдум на "Възраждане", каза Явор Божанков от ПП-ДБ.
В крайна сметка вторият опит на "Възраждане" да пробута провеждане на референдум срещу еврото завърши без успех. Проекторешението беше отхвърлено със 102 гласа "против", 2 "въздържал се" (от групата на ГЕРБ). "За" провеждане на национално допитване гласувата 63 народни представители - от "Възраждане", ИТН, четирима от БСП и 12 от независимите депутати.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: