Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград въпреки положителните проби за чума, установени от националната референтна лаборатория. "Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик". Това се казва в изненадващо съвместно прессъобщение на Министерството на земеделието и храните и МВР.
От него става ясно, че служители на реда ще обезпечат изпълнението на заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, която включва изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ.
Ангажимент на полицейските служители е опазване на обществения ред, гарантиране сигурността и създаване на условия за изпълнение на заповедта, пише още в съобщението. То беше изпратено изненадващо в късните часове на деня и показа обрат на 180 градуса от позицията на главния ветеринарен санитарен инспектор на България доц. д-р Илиян Костов. По Nova TV тази сутрин той обясни, защо при подобен вид зараза европейската практика е да се унищожават всички животни.
На практика новото решение на властите е в разрез с европейките правила в случай на зараза по животните.
Собствениците на стопанството, в което резултатите от две проби потвърдиха наличието на чума, както и антитела в кръвта на животните след среща с вируса, отказват да пуснат ветеринарните инспектори. В момента се чакат и окончателните резултати от лабораторията в Монпелие, Франция. Според протокола на Световната организация по здравеопазване на животните заразените и ималите досег с чума овце и кози трябва да бъдат подложени на евтаназия, но стопаните във Велинград отказват, като твърдят, че смъртността в стадата им е ниска.
„Този регламент е напълно адекватен. Всеки индивид или животно се бори по различен начин със заболяването. Едните излъчват вируса по-дълго време, независимо дали изработват антитела или не. Другите организми, които са по-слаби или имат съпътстващи заболявания - умират. Имайте предвид, че вирусът се изменя. В Европа вирусът не проявява характерната клиника като тази в африканските страни. Тук имаме съвсем неясни изразени признаци с лека температура. Но това не означава, че те не продължават да отделят вируса в околната среда. Смъртността ще е ниска, но не знаем в следващо стадо как ще се прояви”, заяви доц. Костов.
Макар вирусът на чумата по кози и овце да не е опасен за хората, те могат да бъдат преносители, а всички влизащи и излизащи "протестиращи" в района на огнището, всъщност могат да допринесат сериозно за разпространение на заразата.
Огнища на чума бяха открити по-рано в Гърция и Румъния. Там също има десетки ферми поставени под карантина, но преди това десетки хиляди животни бяха подложени на евтаназия, както се изисква по протокол.
Вирусът на чумата убива 70% от овцете и козите, които зарази. Затова и протоколът изисква те да бъдат евтаназирани - за да се предпазят всички останали животни. Тези правила не действат само в Европейския съюз, а на територията на 178 страни, които са част от Световната организация за здраве на животните. Тя е създадена през 1924 година, именно за да следи епизоотичната обстановка по света и да предпазва световната търговия. Защото когато говорим за животновъдни стопанства, всъщност говорим за икономика.
Отказът да бъде спазен регламентът на практика рискува бъдещето на целия сектор, защото може да доведе до забрана за България да продава козе и овче мляко и месо.
Малко или много са 1700 овце? Как се прави пропаганда, която може да затрие цял бранш
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: