Вероятно и вие сте срещали снимките на Юсуф Дикеч - турския олимпийски стрелец, който спечели сребърен медал в състезанието за смесен отбор на 10 метра въздушен пистолет в Париж.
Всички се възхищават на спокойствието му - с ръка в джоба - и липсата на тежко специализирано оборудване за стрелба, докато се цели в мишената.
"Турция е изпратила 51-годишен човек без специална оптика, лепенка за око или шумозаглушаващи слушалки, а той спечели сребърен медал", гласи един от най-популярните коментари, които изтъкват небрежния вид на един от най-добрите спортисти в своята категория.
Olimpiyat finalinde erkeklerin rahatlık seviyesi pic.twitter.com/e7NEw2wJ9x
— Burak Özkarpuzcu (@BurakOzkarpuzcu) July 30, 2024
Всъщност няма нищо случайно в успеха на Дикеч. Той е един от най-опитни турски атлети, който се явява на пета поредна Олимпиада от 2008 г. насам.
Световен шампион е по стрелба със спортен пистолет, 25 м, от 2014 г. Седемкратен европейски шампион е и има сребърен медал в индивидуална стрелба и в смесените двойки при въздушния пистолет.
Самостоятелното му представяне в Париж не го доведе до финал, но на 30 юли той и партньорката му Шеввал Илайда Тархан спечелиха сребърен медал срещу двойката от Сърбия Дамир Микеч и Зорана Арунович.
Странно ли е, че Дикеч не носи помощни устройства, докато стреля?
Не съвсем. Състезателите по въздушен пистолет не са длъжни да се екипират с допълнителна екипировка. Не всички носят визьори за намаляване на отблясъците или преграда за око, които по принцип им помагат да се фокусират по-добре.
Дикеч не носи големи антифони, но е с тапи за уши - спирането на шума е важно за концентрацията на състезателите.
Лявата ръка на турския медалист е в джоба, което също е стандартно разположение за тази дисциплина.
Стрелците нямат право да поддържат оръжието с втората си ръка и при стрелбата не се получава силен откат. Предпочитат да я поставят до тялото си (в джоба, на колана или върху дрехата) за по-стабилна стойка.
Юсуф Дикеч започва да се занимава със спортна стрелба през 2001 г., докато служи в централното командване на турската Жандармерия.
Той е най-възрастният сред участниците в трите двойки, които си разпределиха медалите на финала в Париж 2024. Сръбските му съперници са на 37 и 40 г., а бронзовият медал беше спечелен от по-младия индийски отбор (и двамата на по 22 г.).
България има своя двукратен олимпийски шампион в индивидуалната дисциплина "Въздушен пистолет" и това е Таню Киряков (на дистанция 10 м от Сеул 1988 и на 50 м от Сидни 2000). Киряков има и бронзов медал от Атланта 1996.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: