Обрат след скандала: Магнус Карлсен се връща на Световното, и то по дънки Снимка: © Getty Images

Световният шампион Магнус Карлсен спечели "битката" срещу Международната федерация по шахмат (FIDE) и ще се върне да играе на турнира по блиц шах в Ню Йорк.

Карлсен беше дисквалифициран, след като обяви, че напуска в знак на протест срещу забраната да носи дънки по време на световното първенство. Това му коства защита на титлата по бърз шах.

Ден по-късно обаче FIDE направи обратен завой и му разреши да се върне в играта, за да се бори на шампионата в блица.

В интервю за спортната медия Take Take Take Карлсен разказва, че е допуснат да се състезава на 30 декември, "и ако се справя добре, ще играя още един ден след това".

Федерацията също потвърди решението. Според Карлсен - обратът е настъпил след намеса на президента на организацията Аркадий Дворкович и главния спонсор на събитието Тимур Турлов.

Вицепрезидентът Вишванатан Ананд също се е включил в разубеждаването на Магнус Карлсен, който участва в турнирите по бърз и блиц шахмат от 2013 г. насам без прекъсване.

Карлсен не се отказва от съпротивата си срещу правилника за дрескод, който забранява неофициално облекло.

"О, определено ще играя по дънки утре", пише той в профила си в Х, след като именно това беше причината да го глобят от Световното.

От федерацията дадоха да се разбере, че този път няма да пречат на Карлсен.

"Жалко е, че прилагането на правилата за дрескод - макар да са законово стабилни и последователни - са накарали някои хора да смятат, че са прекомерни, и доведоха до ситуация, която всички предпочитахме да можеше да се избегне. Колкото до прилагането на правилата по време на шампионата по блиц шах, взе решението да опитаме да дадем повече гъвкавост на съдиите от FIDE за приемливостта на облеклата", обявява Аркадий Дворкович.

"Принципът е прост: все още се изисква да се спазва официалния дрескод, но са допустими елегантни малки отклонения - по-конкретно те включват допускането на подходящи дънки, които съответстват на сакото", казва още той.

Всичко това се случва след признание на "изключителната роля" на Магнус Карлсен за популяризирането на шахмата през последните години.

FIDE ще преразгледа и нуждата от "модернизиране" на досегашните правила, за да отговарят на очакванията на играчите, споносорите и "по-широката общност" на почитателите на спорта.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пропадане на асфалта затвори бул. „Панчо Владигеров“ между „Люлин“ и „Обеля“

Като най-вероятна причина за проблема се посочва строежът на близката метростанция

19:13 - 01.09.2025
Важно днес

Плевен обяви бедствено положение заради безводието

Ще се доставя бутилирана вода за болници, детски градини, училища и социални институции

18:27 - 01.09.2025
Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025
Важно днес

Горица Кожарева ще съди Ивайло Мирчев за клевета заради доклад на Сметната палата, която тя оглавяваше

Засегнала се е от публикация на политика за документи за неизгодна обществена поръчка за коли

16:42 - 01.09.2025
Важно днес

Опозицията поиска оставката на шефа на ДАНС заради самолета на Фон дер Лайен

Лидерите на ДБ настояват за спешни отговори за националната сигурност

16:26 - 01.09.2025
Важно днес

София вдига цените на десетки административни услуги

Гробните места поскъпват двойно, ръст има и при издаването на удостоверения и техническите услуги

15:36 - 01.09.2025
Важно днес

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Делегацията не е правителствена, а на БСП - по покана на Китайската комунистическа партия

14:42 - 01.09.2025