Олена Зеленска: Спирането на финансовата помощ за Украйна означава просто, че ще умрем Снимка: © Getty Images

Сделката за предоставяне на допълнителна помощ от САЩ за Украйна до края на годината изглежда все по-недостижима за американския президент Джо Байдън. На 6 декември Сенатът на САЩ блокира законопроект за извънредни разходи за милиарди долари нова помощ за Украйна и Израел.

  • Пакетът щеше осигури около 50 млрд. долара нова помощ за Украйна, на чиято територия Русия води война, както и пари за хуманитарна и икономическа помощ за правителството в Киев.
  • Други 14 млрд. долара бяха планирани за Израел, който воюва с "Хамас" в ивицата Газа.

Републиканците настояха за друг основен приоритет – националната сигурност - и по-конкретно по-строги мерки за контрол на имиграцията по границата на САЩ с Мексико.

Изглежда, че републиканците са втвърдили тона и позициите си, след като Байдън изрази готовност за „значителни компромиси по границата“.

За това съобщи запознат с преговорите източник, цитиран от Associated Press.

Белият дом вече подчерта, че неуспехът да се одобри по-голяма финансова помощ до края на годината може да има катастрофални последици за Украйна и нейната способност да воюва.

Това казва и първата дама на Украйна - Олена Зеленска в интервю за BBC.

Зеленска предупреждава, че ако западните съюзници спрат финансовата си подкрепа, украинските граждани ще бъдат изложени на „смъртна опасност“.

„Наистина имаме нужда от помощ. С прости думи, не можем да се уморим от тази ситуация, защото ако го направим, ще умрем. А ако светът се умори, той просто ще ни остави да умрем. Много ни боли, когато виждаме признаци, че готовността за помощ може да избледнее. За нас това е въпрос на живот“, казва първата дама на УКрайна.

Интервюто с първата дама на Украйна предстои да бъде излъчено на 10 декември сутринта.

Зеленска разговаря с Лора Куенсберг - британска журналистка, която води водещото неделно сутрешно политическо предаване на BBC. През юли 2015 г. тя стана първата жена политически редактор на BBC News.

На този фон стана ясно, че украинският президент Володимир Зеленски е подписал три закона, свързани с борбата с корупцията, както и актуализирания закон за националните малцинства, необходим за присъединяването на страната към Европейския съюз, съобщи Kyiv Independent.

Украйна официално подаде молба за членство в ЕС в края на февруари 2022 г., непосредствено след началото на пълномащабната инвазия на Русия.

През юни страната получи статут на кандидатка, като ѝ бяха представени седем критерия, които трябва да изпълнени за започване на преговори.

С историческо решение на 8 ноември Европейската комисия препоръча официални преговори за членство на Украйна в ЕС, но поиска от страната все пак да постигне по-голям напредък в някои реформи.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нетаняху влезе с полиция в "Ал Джазира" в Израел

Тел Авив аргументира решението си с мотива, че катарската телевизионна мрежа застрашава националната сигурност.

15:33 - 05.05.2024
Важно днес

17-годишен младеж се призна за виновен за побоя над Матиас Еке

Непълнолетното момче се е предало на полицията в Дрезден в присъствието на родител.

12:59 - 05.05.2024
Важно днес

Хиляди протестираха в Тел Авив с искане за прекратяване на огъня в Газа

Демонстрантите настояват, че трябва да се направи всичко възможно, за да се върнат у дома отвлечените от групировката заложници.

10:13 - 05.05.2024
Важно днес

Си Дзинпин пътува за Европа. Макрон ще го убеждава да сътрудничи за прекратяване на войната в Украйна

Китайският президент Си Дзинпин започва днес европейската си обиколка, като първата му спирка е Париж.

09:12 - 05.05.2024
Важно днес

Русия обяви Зеленски за международно издирване

Украинският президент се издирва по неуточнено обвинение

18:24 - 04.05.2024