Опозицията ще опита да свали кабинета на словашкия премиер Фицо Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Опозиционните партии в Словакия планират да внесат вот на недоверие срещу правителството на проруския премиер Роберт Фицо. Новината идва на фона на разрастващите се антиправителствени протести в страната, предизвикани заради все по-близките връзки на Фицо в Русия.

Управляващата ляво-националистическа коалиция на Фицо се разклати през последните месеци, като мнозинството ѝ се сви до 76 от 150 места в парламента. Премиерът се сблъска с несъгласието на някои депутати от собствената си партия, както и със спорове в управляващата коалиция, отбелязва Reuters. В нея влизат твърдодясната Словашка национална партия (SNS) и социалдемократическата "Глас"

Планът за вот на недоверие идва ден, след като Фицо даде знак за възможни предсрочни избори, ако коалиционните му партньори не успеят да се споразумеят по важни политики. Словашкото правителство е изправено пред сериозни вътрешни проблеми, включително висок бюджетен дефицит, проблеми в здравната система и спирането на доставките на руски газ през Украйна, което според Фицо е навредило на словашката икономика.

Управляващата коалиция разполага с крехко мнозинство от 76 депута, а опозиционните партии имат 71.

Пред изданието "Politico" полотологът от Института за политика в Братислава Михал Вашечка посочва, че вотът на недоверие може да се развие в двете посоки:

"Факт е, че дори самият Роберт Фицо се колебае дали е в състояние да спечели мнозинство. Ако той не беше намекнал [за избори], тази инициатива вероятно нямаше да се случи... Това е момент на еманципация на опозицията", каза Вашечка, визирайки безпрецедентния за Словакия момент всички опозиционни партии да се обединят зад подобна идея.

Ако вотът на недоверие бъде приет президентът на страната ще трябва да назначи ново правителство. Парламентът може също така да се съгласи да проведе предсрочни избори, въпреки че за подобен ход ще е необходима подкрепата както на опозицията, така и на правителството, отбелязва Reuters.

Гражданското недоволство срещу премиера също нараства. Миналата седмица се проведоха антиправителствени протести в цялата страна, където гражданите изразиха недоволство срещу кабинета и следвания от него проруски курс.

Протест в Косице, Словакия "Срамуваме се от Фицo": Хиляди в цяла Словакия протестират срещу проруския премиер

Роберт Фицо се оказа в хотел за €6200 на вечер, докато се оплаква от спрения газ през Украйна

Важно днес

10 години затвор за шофьора, причинил катастрофата със загиналото семейство на Околовръстното в Пловдив

Джунейт Дюлгеров призна вината си и така присъдата му беше намалена с една трета

14:13 - 24.02.2026
Живот

Иво Димчев, който спечели публиката с болезнена откровеност

Създател на спектакли, хореограф, певец и автор на музика, както и куиър активист

13:50 - 24.02.2026
Важно днес

Георги Кандев ще е временно зам.-главен секретар на МВР

Служебният кабинет няма да инициира избор на титуляр за ръководител на професионалното ръководство на МВР

13:49 - 24.02.2026
Важно днес

Новита мита на Тръмп са по-ниски от очакваното

В Белия дом обаче вече готвят вдигане на ставката до 15%

13:06 - 24.02.2026
Важно днес

И съдийската колегия на ВСС "скъса менискус" преди среща с Андрей Янкулов

Четирима членове на ВСС са си взели отпуск за един ден

12:12 - 24.02.2026
Важно днес

Йотова отказа да отговори ще освободи ли главния секретар на МВР Мирослав Рашков

Правителството предложи на президента да подпише указ за смяна на върха в МВР

12:00 - 24.02.2026
Живот

Новата спирала на Maybelline: По извивката ще я познаете

Lash Sensational Body е направена така, че да запази ефекта си до 24 часа след нанасяне

11:22 - 24.02.2026
Важно днес

Новият подуправител на БНБ ще бъде избран точно преди изборите

Кандидатът на Димитър Радев ще влезе в списъка на потенциалните служебни премиери след Андрей Гюров

11:07 - 24.02.2026