Осъдиха Харви Уайнстийн на 23 години затвор Снимка: © getty images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бившият филмов продуцент Харви Уайнстийн беше осъден на 23 години затвор от съда в Ню Йорк. Дело No.1 на #MeToo: Харви Уайнстийн е признат за виновен по две от обвиненията за сексуален тормоз срещу жени в дело, което се смяташе за символ на движенито #MeToo.

Адвокатите му поискаха минималното наказание от пет години, имайки предвид възрастта и здравето на 67-годишният американец. Според тях всяко решение за повече от пет години лишаване от свобода се "равнява на смъртна присъда". Той пристигна в съда в инвалидна количка, след като миналата седмица бе подложен на процедура по слагане на стент в сърцето.

Макар да не бе свидетел по време на делото, Уайнстийн получи думата при обявяването на присъдата:

"Няма да кажа, че това не са прекрасни хора," каза той за обвинителите. "Преживях чудесни моменти с тях. Искрено съм объркан. Мъжете са объркани от повдигането на този въпрос."

В залата бяха и двете жени, чиито случаи бяха използвани като основен мотив на прокуратурата - Джесика Ман и Мариам Хейли. Главният прокурор Джоан Илузи заяви пред съда, че ако те не се бях оплакали, Уайнстийн никога е нямало да спре да наранява други хора.

Според обвинението Уайнстийн е планирал атаките си и внимателно е подбирал обектите си на база на тяхната уязвимост и подчинена позиция. Делото твърдеше, че продуцентът е подлагал евентуалните си жертви на тест за лоялност, след който е преценявал дали да премине към интимен контакт.

Общо обвиненията срещу бившия продуцент са над 100, като в момента в Калифорния тече второ дело, по което той пледира невинен.

Важно днес

Досиетата "Епстийн" застигнаха форума в Давос - шефът му хвърли оставка

Разсекретените документи доведоха до оттеглянето на Бьорге Бренде

16:15 - 26.02.2026
Важно днес

Мирослав Рашков отговори на уволнението си с политическа атака

Рашков намеси политическа партия в случая “Петрохан” и обяви, че напуска системата на МВР

15:52 - 26.02.2026
Технологии

Новият Galaxy S26 Ultra представя първия в света вграден Privacy Display

Galaxy S26 е нова серия AI смартфони, създадени да улесняват ежедневието

15:47 - 26.02.2026
Важно днес

София загуби делата за сметосъбирането в „Люлин“ и „Красно село“

Процедурите за „Средец“, части от „Лозенец“ и „Студентски“ се връщат на етап класиране

14:59 - 26.02.2026
Важно днес

Председателят на ВКС Галина Захарова поиска Прокурорската колегия на ВСС да реши за Сарафов

Над 5 часа продължава заседанието на пленума на ВСС

14:23 - 26.02.2026
Технологии

A1 започва предварителните поръчки на новата серия Samsung Galaxy S26

До 10 март важи специална оферта, с която клиентите могат да спестят до 200 евро

14:15 - 26.02.2026
Важно днес

Теодора Георгиева не знае какво е „сериозното нарушение“, за което може да бъде уволнена

Няма конкретно обвинение, а само бланкетна форма за сериозно нарушение, каза българският европейски прокурор

13:27 - 26.02.2026
Спорт

Герои извън игрището - волейболните национали даряват екипите си за благотворителност

Българската федерация по волейбол ще обяви допълнително ифнормация за кампанията

13:16 - 26.02.2026
Важно днес

Унгария е осъдена, след като спря опозиционно радио заради един формуляр

Унгария загуби ключово дело по казус, свързан със съмнения за налагане на политическа цензура върху медия

13:13 - 26.02.2026