Осем души загинаха при пожар в старчески дом в Сърбия 

Осем души са загинали при пожар в дом за възрастни хора край Белград, съобщава сръбската държавна телевизия РТС.

Други седем са ранени при пожара, който избухнал около 3:30 сутринта в понеделник в село Велики Борак, община Бараево, на около 40 км южно от столицата.

Сръбската медия Б92 цитира информация, според която огънят е избухнал, след като психично болен човек е подпалил матрак в стая на старческия дом. Мъжът също е загинал в пожара.

"Имаме сериозни индикации, че тази трагедия е предизвикана от престъпни действия на физическо лице", казва министърът на труда Неманя Старович.

В сградата са се намирали общо 30 души, съобщава Лука Чаушич, изпълняващ длъжността началник на Сектора за извънредни ситуации към МВР на Сърбия.

След сигнал, получен в 3:32 часа тази сутрин, на място веднага са изпратени екипи от Сектора за извънредни ситуации, които са заварили пожара в напреднала фаза.

„Това е голяма трагедия, но можеше да бъде и по-лошо“, добавя той.

Неманя Старович добавя, че домът за възрастни хора „Иванович“ е имал валиден лиценз и е отговарял на всички необходими противопожарни изисквания.

За евакуираните е осигурено спешно настаняване.

Премиерът Милош Вучевич изрази съболезнования на семействата на загиналите при пожара в дома за възрастни хора в община Бараево.

„Лоша новина, тежка сутрин. Бих искал да изразя съболезнованията си на семействата на загиналите и се надявам, че ранените ще се възстановят“, каза Вучевич в предаване по сръбската телевизия „Хепи“.

Полицията все още не е издала официално изявление. Според информацията на РТС, ранените са били транспортирани до болница в Белград.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Мехмед Дикме смята, че предстои голям сблъсък между Пеевски и Борисов

Една от причините е отказът на ГЕРБ да се приеме Бюджет 2026

18:13 - 14.12.2025
Важно днес

След обидата към младите лекари, сега Тошко Йорданов настъпи лопатата и със "Студенти против мафията"

При сблъсък в БНТ Тошко Йорданов е нарекъл единият от организаторите на младежките протести"ненормалник"

18:02 - 14.12.2025
Политика

Украйна е готова да се откаже от членство в НАТО срещу гаранции за сигурност от Запада

Украйна е готова да направи компрос с членството си в НАТО срещу сключването на мир с Русия

16:40 - 14.12.2025
Важно днес

От понеделник отваря за движение новоизграденият участък от бул. "Рожен" в София

Изграден е нов участък от булеварда с две платна, всяко с по две ленти за движение, както и локални платна, обслужващи индустриалните предприятия и жилищните зони

16:33 - 14.12.2025
Важно днес

Какво се знае за кървавата атака в Сидни по време на тържество за Ханука

По време на атаката на плажа са присъствали повече от 1000 души от еврейската общност

12:38 - 14.12.2025
Живот

По улиците на Пловдив със скейт и самочувствие: Петър Петков

Скейтбордингът дълго време се намираше извън „официалните“ дисциплини и се възприемаше предимно като улична култура

11:20 - 14.12.2025
Важно днес

И в Унгария се проведе многохиляден протест срещу правителството

Поводът за недоволството станаха разкрития за брутално насилие над деца в дом за малолетни

11:13 - 14.12.2025
Спорт

Кеч легендата Джон Сина сложи край на кариерата си

Краят на една ера

10:53 - 14.12.2025