Осем случая на Covid-19 в "Спешна помощ" в София Снимка: © Спешна помощ - София

Ръководителят на "Спешна помощ" в София д-р Георги Гелев съобщи в понеделник, че са открити нови шест случая на коронавирус в смяната на заразената служителка с положителен тест от преди две седмици. Ден по-късно вече са осем.

Изследвана е цялата смяна от 101 души, като положителни проби са дали двама лекари, един фелдшер и четири медицински сестри. Две лекарки и двама шофьори от друга смяна са във ВМА, за да бъдат изследвани, след поява на симптоми.

Засега няма информация откъде е прихванала вируса първата засегната служителка на "Спешна помощ", но се предполага, че може да се е заразила по време на пътуване в Австрия.

През уикенда посетените адреси в двете дежурства на смяната с потвърдените случаи са били около 600, като в момента тече проучване на столичното РЗИ за това дали някой от обслужените граждани показва симптоми на Covid-19.

Досега служителите са били изследвани с PCR тестове, но д-р Гелев съобщи, че са закупени и 1000 бързи теста, на които ще се подложат всички работещи в "Спешна помощ" в София.

Нито един от заразените досега не е хоспитализиран, всички са под домашна карантина. Работата в центъра е организирана така, че едни и същи екипи да посещават пациенти със съмнения за коронавирус, а други да обслужват останалите спешни случаи.

Георги Гелев посочва, че в момента службата разполага с 1200 предпазни гащеризона за еднократна употреба и 200 защитни облекла за многократна употреба. Очакват се периодични доставки на нови 1000 гащеризона. Ръководителят на Спешния център благодари на фирмите, които помагат на медиците с дарения на храна, маски, ръкавици, очила и шлемове.

Време е за масови тестове на лекарите

Новината за новите случаи на заболели лекари от Спешна помощ дойде ден, след като д-р Десислава Кателиева (Национална асоциация на работещите в спешната медицина) предупреди за опасността от липсата на редовни изследвания на този медицински персонал и рисковете от предаване на болестта между лекари и пациенти.

"В много случаи, когато Спешна помощ отиде на адрес и премери температурата, разбира, че пациентът ги е повикал за гръдна болка, а се оказва с двустранна пневмония. Този човек кашля от една седмица и най-вероятно лекарят е останал очи в очи, само с една маска, с човек, който може да е болен от коронавирус", описа тя пътя на неволно предаване на болестта.

Кателиева препоръча промяна на практиката за изследване на лекарите от първа линия само при проява на симптоми и призова за редовно профилактично вземане на проби.

"При положение, че в Германия казаха, че има 2300 заразени медици, а в Италия и Испания твърдят, че между 14 и 20% от медиците им са заразени, не е ли редно да се преосмисли тази идея?", каза тя в интервю за "120 минути" по bTV.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024