След Съединените щати Аржентина също обяви оттеглянето си от Световната здравна организация (СЗО).
Причината за решението са "дълбоките различия по отношение на управлението на здравеопазването, особено по време на пандемията от COVID-19", заяви говорител на аржентинския президент Хавиер Милей.
В последвло изявление аржентинското президентство обвинява СЗО, че е "нанесла икономически щети" по време на пандемията като е насърчавала "безкрайните карантини".
"Международната общност спешно трябва да преобмисли защо съществуват наднационални организации, финансирани от всички, които не изпълняват целите, за които са създадени, занимават се с международна политика и се опитват да се наложат над страните членки", се казва в изявлението.
Действията на Милей следват тези на неговия идеологически съюзник - американския президент Доналд Тръмп. В първия ден след завръщането си в Белия дом през януари той обяви, че страната напуска СЗО. Тръмп се оплака, че Вашингтон плаща значително по-високи вноски в организацията на ООН, отколкото например Китай.
Милей работи в тясно сътрудничество с американския лидер и беше един от малкото чуждестранни държавни ръководители, поканени на церемонията по встъпването му в длъжност.
Съединените щати са най-големият донор на СЗО. Оттеглянето им ще създаде голяма дупка в бюджета на организацията и ще повлияе на способността ѝ да реагира на глобалните заплахи за здравето.
СЗО е основана през 1948 г. в опит да защитава общественото здраве в световен мащаб. Агенцията работи на повече от 150 места по света и има важна функция при извънренди здравни ситуации - от разпространението на жълта треска до холера и борбата срещу ебола.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: