България предлага да бъде създаден многонационален морски център за координация и сигурност, който да гарантира безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море. Страната декларира и готовност да бъде домакин на въпросния координационен център.
Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от правителствения пресцентър след срещата за мир и сигурност в Украйна в Париж, в която участва и той.
Целта е центърът да осигурява постоянно морско наблюдение и ранно предупреждение за потенциални заплахи и враждебни дейности.
„Целта е да бъдат установени насоки за корабоплаването и да се осъществяват дейности по мониторинг - по въздух и по вода, както и на критичната инфраструктура, така и на всички потенциални враждебни действия в територията на Черно море“, заяви премиерът Желязков след участието си в срещата.
По думите му възстановяването на търговското корабоплаване е изключително важно, защото засяга не само граничещите държави, но и изцяло стокооборота в посока Изток – Запад.
Българският министър-председател е посочил, че противоминната група в Черно море е добър пример за това как координацията между крайбрежните държави може да допринесе за усилията за укрепване на сигурността, безопасността, стабилността и свободата на корабоплаването в Черно море.
От правителствения пресцентър допълват, че по време на срещата в Париж е било обсъдено прекратяването на военните действия в Украйна в контекста на установяване на стабилен и траен мир с всички гаранции за сигурността, които трябва да бъдат дадени за Украйна, в това число и гаранции за сигурността на Европа.
Премиерът Росен Желязков изтъкна формата на днешната среща, в която участват лидери от цяла Европа, както и международни партньори. Това по думите му е показателно за силата на каузата, която се защитава и избрания път - за установяване на траен, справедлив мир, при спазване на всички принципи на международното право.
Франция е домакин на нова среща на т.нар. "коалиция на желаещите" - около 30 лидери се събраха в Париж, за да обсъдят заедно с украинския президент Володимир Зеленски как да засилят военната подкрепа на нападната от Русия страна и усилията за прекратяване на огъня в Украйна.
Това е третата подобна среща по тази тема, като в нея участие вземат ключови европейски лидери, генералният секретар на НАТО Марк Рюте, турският вицепрезидент Джевдет Йълмаз. България участва за пръв път лично в подобен формат, представлявана от министър-председателя Росен Желязков.
Пеевски "не пуска" Желязков на срещата в Париж за Украйна, трябвало "да е при хората"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: