Руската медия "Важни истории" публикува разследване за няколко руски губернатори, които поддържат отявлено руската военна инвазия в Украйна и обвиняват Запада в "заплаха за нашата държава", докато те и семействата им притежават имоти в ЕС - включително в България.

Преди седмица част от тях са санкционирани от Великобритания, други - изобщо не са поставени под забранителен режим, въпреки че поддържат военната пропаганда.

Денис Паслер е губернатор на Оренбургската област (близо до границата с Казахстан), чиято жена Елена Герц притежава "апартаменти с площ 106 кв.м. в град Лозенец на брега на Черно море, недалеч от Бургас".

По-рано Герц е имала и още апартаменти от по 120 кв.м., но вече ги е продала, съобщават "Важни истории". Паслер е санкциониран от Великобритания, но не и от ЕС.

Той живее с Герц на семейни начала, но фактът, че няма официално сключен брак с нея, му позволява да не декларира нейните доходи и имущество, вкл. в чужбина. За сметка на това той е декларирал, че синът му е ползвал стая в общежитие във Великобритания между 2018 и 2021 г., което показва, че може да е учил или карал стаж в страната.

Паслер пропагандира опорната точка, че Русия "спасява света от нацизма" чрез войната в Украйна, а неотдавна посещава окупираната територия на Перевалската област в Луганск.

Александър Ус, който е губернатор на Красноярския край, също обвинява западните държави, че са превърнали Украйна в "един от основните плацдарми" срещу Русия и подкрепя публично признанието на Донецк и Луганск за независими републики. Трите му пораснали деца обаче нямат никакви проблеми със Запада - напротив. По-голямата му дъщеря Мария е бивш директор на инженерна компания в Мьонхенгладбах, а в момента живее в Берлин на улица, носеща името на бившия американски президент "Хари Труман".

Синът му Артьом също притежава компания, регистрирана в Германия, която се занимава с търговия на промишлено оборудване за нефтогазовата индустрия. По-малката дъщеря има апартамент в Лондон, който през 2015 г. е оценяван на повече от 900 хиляди британски паунда, притежава и компании в Италия, една от които държи 4-звезден хотел на остров Сардиния (на снимката).

В същото време Ус е поставен в списъка на британските санкции.

Губернаторът на Башкортостан Радий Хабиров е един от първите руски държавни служители, посетили окупираните територии след войната. Дъщерите му обаче се оказват в топли връзки със Запада. По-голямата е женена за австрийски гражданин и живее в "един от най-красивите квартали на Виена". По-малката живее и учи във Великобритания от 2015 г., като в момента е маркетингов мениджър на британска козметична компания. Баща им е санкциониран от властите в Лондон.

Ръководителят на република Татарстан (част от Руската федерация) не е в нито един санкционен списък, въпреки че е "по-активен от много други регионални ръководители в поддръжката на войната в Украйна".

Вдовицата на неговия покоен син е наследила от него два апартамента във френско селище край границата с Швейцария, а сестрата на съпругата му има жилища във Франция и Малта.

Дъщерята на губернатора на Ленинградска област Александър Дрозденко, който е прекръстил канала си в Telegram на "ДроZденко" в чест на войната, живее от години във Фрнация и е женена за местен гражданин. Семейството притежава апартаменти и кафене в центъра на Ница.

Апартамент от 146,2 кв.м. в Германия е декларирала жената на Игор Артамонов, който е губернатор на Липецката област - още един санкциониран от Великобритания областен управител, който смята, че войната в Украйна е борба с нацизма.

"Важни истории" коментират, че не може да се разбере какъв е бил принципът на подобр от страна на британските власти спрямо санкционираните губернатори. Те цитират думите на руски политолог, спред когото за тези чиновници "лоялността и отношенията с Кремъл сега са по-важни от семейната собственост в чужбина".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ще изпадне ли БСП от ПЕС - еврогрупата, която Сергей Станишев управлява 11 г.

Как се появи интригата около бъдещето на БСП в Партията на европейските социалисти

19:03 - 01.12.2023
Технологии

До Америка и назад: Д-р Мария Тончева и надпреварата с времето

Тя е пионер във въвеждането на регенеративните терапии у нас.

19:00 - 01.12.2023
Важно днес

Всичко, което трябва да знаем за COP28 в Дубай

Президентът на САЩ Джо Байдън, подобно на китайския си колега Си Дзинпин, няма да присъства на COP28

17:21 - 01.12.2023
Живот

Болестта на патриарха и папата: Кога църквата говори и кога мълчи за здравето на своите водачи

И двамата църковни водачи са с белодробни заболявания

16:59 - 01.12.2023
Важно днес

Депутат от "Възраждане" заплаши Тодор Тагарев със "смъртно наказание"

Вместо да му направи забележка за недопустимия тон, председателстващата заседанието само поклати глава

16:20 - 01.12.2023
Култура

След Тейлър Суифт и Бийонсе и концерт на Queen от 1981 г. тръгва по кината

Пореден музикален концерт ще завладее кино екраните през януари

15:42 - 01.12.2023
Живот

Джулиана Маргулис: LGBT-хората, които подкрепят "Хамас", щяха да са първите им жертви

Актрисата обвинява TikTok за разпространение на пропаганда и омраза

15:20 - 01.12.2023