Днес отбелязваме Архангелова Задушница. На този ден се молим за душите на починалите ни близки.
Името „Задушница” произлиза именно от идеята да се молим „за душата”.
Денят, който предхожда големия празник на Свети Архангел Михаил, намира своето основание в християнската философия за възкресението на мъртвите. Оттам идва и почитта към починалите, която християните отдават при всеки помен и на задушниците през годината.
На Архангелова задушница, както на всеки друг помен, се раздават бонбони, сладки, плодове, варено месо, вино. Освен на близките, се раздава и на хората около съседните гробове, включително на непознатите. Първата глътка вино не се пие, а задължително се излива на земята.
Раздават се общо 7 храни, като сред тях трябва да е любимата на покойника.
Житото символизира възкресението, хляба и виното – спомена на Христовата жертва за нас.
Някои хора вярват още, че ако на гроба дойдат кучета, котки или дори насекоми, които искат да ядат от храната, трябва да им се позволи, защото може да са душите на мъртвия.
Посещението на гроба започва с палене на свещи, прекадяване с тамян и преливане с вино, като прекадяването се извършва от мястото, където е главата на покойника в посока към краката му. В случая посоката на преливане е наляво, като се правят общо 3 повторения от един кръг всяко.
При преливането човекът, който го извършва, измолва от Бог опрощение за греховете на покойника. То се прави първо от най-възрастната жена, а след нея може да се изредят и останалите близки на покойника, които на този ден са решили да почетат паметта му с посещениие на гробището.
Във всеки православен храм в страната на Архангелова задушница се прави обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
Както на повечето християнски празници, така и на Архангелова задушница са забранени домакински дейности като пране и чистене на дома. Счита се, че денят трябва да се прекара в почит към паметта на покойника, а извършването на всякакви ежедневни дейности сочи, че той е забравен от най-близките си.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: