На 88-годишна възраст почина главата на Римокатолическата църква - папа Франциск. Скръбната вест дойде от Ватикана.
"Скъпи братя и сестри, с дълбока тъга трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск“, обяви кардинал Кевин Фарел по телевизионния канал на Ватикана.
От месеци папата беше в лошо здравословно състояние, след като претърпя тежък пристъп на пневмония, от който все още се възстановяваше.
Той все пак успя да излезе и да поздрави вярващите по повод Христовото възкресение само преди ден. Това беше и първата му публична поява, откакто беше изписан от болницата на 23 март. Годишната му благословия и реч беше прочетена от негов помощник, като в последното си слово папата призова за мир в "държавите, които страдат от войни, бедствия и политическо напрежение" и отправи и призив към човечност, прошка и солидарност.
Роденият в Буенос Айрес Хорхе Марио Берголио остава в историята като първия латиноамерикански лидер на Римокатолическата църква и първия йезуит начело на Католическата църква. Никога преди това църковен лидер не е приемал името Франциск, избрано в чест на Свети Франциск от Асизи (1182-1226).
В годините начело на Католическата църква той се изказваше смело по хуманитарни кризи и въпроси като миграцията, войната и климатичните промени. Мнозина гледаха на него като на реформатор заради множеството първи дела, които реализира.
Папа Франциск се бореше с елитарния манталитет сред духовенството и настояваше църквата да приема всички. Той предприе редица мерки за изчистване на финансовата корупция във Ватикана, стремеше се да разшири ролята на жените и разреши на свещениците да благославят еднополови семейства.
Папството му се фокусира върху бедността и неравенствата по света и призивите му често бяха насочени към проява на състрадание и щедрост към бежанци, затворници, хора от разселени общности и други.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: