Провалът на 47-та сесия на ЮНЕСКО в София, която в крайна сметка ще се проведе в Париж за българска сметка, ще бъде отнесен до прокуратурата. Външният министър Георг Георгиев обяви, че ще изпрати сигнал срещу бившия министър на културата маестро Найден Тодоров с подозрения за възможна "злоумишленост" в действията му.
"Бившият министър на културата Найден Тодоров има моето уважение като диригент и творец, но определено загуби такова като политик. Той в момента се опитва да спаси репутацията си. 99,9% от всичко, което изрече г-н Тодоров беше лъжа", коментира Георгиев пред bTV.
През седмицата стана ясно, че новата власт в Министерството на културата се е отказала да организира срещата в София и тя ще се проведе в Париж, а българският бюджет ще заплати за това близо 2 милиона долара, които вече са гласувани от кабинета "Желязков".
Министър Георгиев оспори версията, представена по-рано от Найден Тодоров, който твърдеше, че е направил всичко възможно за осигуряване на домакинството и че е събрал подписи от всички парламентарно представени партии. Според Тодоров България е трябвало да поеме разходите само за 100 делегати от ЮНЕСКО, а не за 4000.
"Самото поемане на ангажимент за провеждане на конференцията тук не го е съгласувал с никой, той е нямал мандат. След това буквално в лично качество е ходил да събира подписи," твърди външният министър Георгиев, който до този момент не е бил особено активен по никакви теми.
Георгиев категорично отхвърли твърденията за 100 души: "Не за 100 човека, а за всички плащаме ние – близо 4000 са делегатите. От тях около 2/3 са от т.нар. развиващи се страни – на тях им плащаме всичко – самолетни билети, визи, командировъчни и дневни и това са правилата на ЮНЕСКО".
Според външния министър разходите за сесията в София са щели да са от полза само за хотелите и ресторантите.
"Абсолютна заблуда е да се смята, че това е нещо друго, освен инвестиция в хотелиерския и ресторантьорския бранш - тези хора идват тук на наша издръжка, и това не е инвестиция в културата ни", допълни Георгиев.
Настоящият министър на културата Мариан Бачев, който по-рано в деня даде интервю за БНТ, посочи като основен проблем пропуснатите срокове.
"Още на 6 ноември е трябвало да бъде ратифицирано в Народното събрание решение за сесията на ЮНЕСКО," обясни Бачев. Според него около две седмици след встъпването на новия кабинет в длъжност е станало ясно, че страната ни няма да може да проведе сесията в София.
"В края на януари започнахме анализи по отделните отдели и започна да се разбира, че имаме много пропуснати срокове. Тази организация не е организиране на един концерт на поп звезда. Тук е свързано с организация, която не е само на Министерството на културата, това е екипна работа," заяви Бачев.
Депутатът от Демократична България Манол Пейков определи ситуацията като "огромно фиаско" и предупреди още в края на февруари, че отказът от домакинство би имал сериозни последици – както репутационни, така и материални, включително възможността Старият град на Несебър да бъде заличен от Списъка на световното наследство.
Туристическият бранш също реагира остро на случващото се, като поиска наказание за виновните заради пропуснатите ползи от това международно събитие.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: