Глобалният апетит за луксозни стоки остава силен и през тази година. Проучване на международната консултантска компания Bain & Company показва, че този пазар се очаква да нарасне с между 5 и 12% през 2023 г., или между 360 и 380 млрд. евро, след рекордната 2022 г. Прогнозата за увеличение идва на фона на геополитическото напрежение и макроикономическата несигурност.
Миналата година секторът достигна пазарна стойност от 345 млн. евро, а до 2030 г. вероятно ще достигне между 530 и 570 млрд. евро. Това е около 2,5 пъти повече от размера му през 2020 г.
Още през първото тримесечие на 2023 г. пазарът расте с между 9 и 11% на годишна база.
В анализа са представени два сценария:
- Положителен, задвижван от възстановяването на Китай и устойчивия растеж в Европа и Северна и Южна Америка, при който се предвижда растежът да бъде между 9 и 12% спрямо 2022 г.
- Реалистичен, според който общият растеж е по-силно повлиян от забавянето на развитите пазари и по-бавното възстановяване на Китай, което би довело до ръст между 5 и 8% спрямо 2022 г.
Продължаващият растеж през първите три месеца на годината се дължи на постепенното намаляване на високата инфлацията, възстановяването на доверието на местните потребители в Европа, отмяната на ограниченията срещу COVID-19 в Китай преди китайската Нова година и положителната динамика в Япония и Югоизточна Азия, подкрепена от вътрешнорегионалния туризъм.
Потребителите на луксозни стоки сега ценят уникалността пред статута и следват логиката „по-малко покупки, но по-добри“, обяснява Федерка Левато, партньор в Bain & Company и ръководител на практиката на фирмата за луксозни стоки и мода в Европа, Близкия изток и Африка, съавтор на доклада.
Магазините се превръщат в „платформи за забавление, предлагащи добро прекарване“, а марките все повече се опитват да са добри домакини, отваряйки ВИП салони и клубове.
Картината в различните страни обаче е шарена. Европа например е във възход благодарение на силните туристически потоци, докато САЩ забавят темповете си поради предпазливостта на потребителите в светлината на потенциална рецесия.
Сред най-добре представящите се категории са часовниците и бижутата, а артикули като чантите, които все повече се възприемат като ценни вещи, са все по-важен двигател.
Под капака на сенчестия бизнес: Умопомрачителният възход на „суперфалшивите“ чанти
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: