Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски публично разкритикува Борислав Сарафов за работата му като временен главен прокурор.
Пеевски обяви, че очаква прокуратурата "да започне да казва какво прави и как си върши работата", след като ден по-рано намекна задочно на Румен Радев, че разследванията срещу обкръжението му може да се задействат.
"Имахме мракобесен главен прокурор в миналото, но сега това продължава. Искаме информация и ще зададем въпроси към г-н Сарафов и към службите. Почваме да задаваме всички въпроси, защото всичко трябва да е пред очите на хората. Тъмнината ще свърши, ще има светлина, както казваше едно бау-бау", каза Пеевски.
Думите "бау-бау" бяха употребени от депутата от ДПС и преди ден при обръщението му към Румен Радев, когото Пеевски нарече "цирково куче на Корнелия Нинова".
Изявленията му този път бяха провокирани от друг повод - гласуването на Бойко Рашков при промените в правилника на Народното събрание, с които "Възраждане" загуби ротационното председателско място в Комисията за контрол на службите.
Пеевски беше инициатор на смяната, зад която застанаха и Бойко Борисов, Кирил Петков и Атанас Атанасов.
Депутатът от ПП-ДБ Бойко Рашков (бивш министър на вътрешните работи в кабинета "Петков") обаче е гласувал "против" при вота в Комисията по правни въпроси.
Доскоро именно Рашков беше ротационен председател на Комисията за контрол на службите като част от квотата на ПП. Сега той се оказва недоволен от мотивите, с които дори собствените му колеги от парламентарната група критикуват дейността на комисията.
- В мотивите се казва, че тя не е провеждала редовно своите заседания, не разглежда и не внася доклади по отчети и законопроекти, и "много често е умишлено бойкотирана от определени парламентарни групи с цел невъзможност да се събере кворум и да се проведе заседание по важни и актуални теми".
- Това е и поводът вносителите да поискат край на ротационния режим и избор на нов председател по обичайния за останалите органи на НС ред.
"Няма да изтърпя някой да мотивира едни промени в правилника с откровени лъжи. Затова мисля, че трябва да се преработят", казва Рашков, след което гласува "против" решението - и на практика дава глас в полза на "Възраждане". Това е пореден случай, в който депутатът от ПП гласува против или въздържал се, вместо да подкрепи линията на своята група. Същото се случи при промените в Конституцията през декември 2023 и при избора на нови конституционни съдии на 19 януари 2024.
Това отново провокира гнева на Пеевски.
"Г-н Рашков има най-малко право да коментира, защото ерата на Рашков е на един мракобесен министър на МВР, който влачеше хора и ги извличаше от къщите им. Той има да отговаря на много въпроси, като например какво стана с неговия градинар и какво се случи с разследванията", казва още той пред журналисти след заседанието.
Казусът с "градинаря" отново е стара тема на медиите, които бяха свързани с Пеевски.
В началото на 2023 г. Рашков беше уличен за това, че негов градинар се оказал получател на голяма сума пари по банков път. Според информация в ПИК - в полицията са получени данни за необяснимите трансфери, но случаят не стигнал до по-голямо разследване заради намеса на тогавашния министър.
Софийската градска прокуратура (още по времето на Иван Гешев) и КПКОНПИ уж бяха започнали проверка по случая, но все още няма официална информация докъде е стигнала тя.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: