Петя Банкова е с тежко онкозаболяване и не е разпитвана по аферата "Митници", твърди адвокатката ѝ Снимка: © Screenshot bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бившата директорка на агенция "Митници" Петя Банкова страда от тежко онкологично заболяване и не е викана на разпит след освобождаването ѝ от ареста. Това заяви по bTV нейната адвокатка Аделина Натина по bTV.

Преди дни съдът реши да пусне под парична гаранция обвинения по делото за аферата "Митници" Никола Николов - Паскал. Стана ясно, че той е дал показания пред Комисията за противодействие на корупцията, които обвързвали бившите министри от ПП Асен Василев и Бойко Рашков в предполагаем контрабанден канал.

Василев каза пред Нова ТВ, че не познава Никола Николов и никога не е получавал сигнали от ДАНС за контрабанда с негово участие.

64-годишният мъж беше екстрадиран от Сърбия в България повече от една година след началото на разследването, което доведе до отстраняването на Банкова и главния секретар на МВР Живко Коцев. Задържани бяха и баща и син Марин и Стефан Димитрови, сочени за приближени на Паскал.

От думите на Аделина Натева стана ясно има частично прекратяване на разследването по отношение на Марин Димитров, който вече не се проверява за участие в организираната престъпна група.

Адвокатката на Банкова разказа, че клиентката ѝ не е била разпитвана повторно, след като е била пусната от ареста. Не е била търсена и след екстрадицията на Паскал.

Натина разказа, че в продължение на месеци Банкова е отказвала изобщо да дава обяснения по случая, тъй като обвиненията срещу нея ѝ се стрували абсурдни.

По съвет на защитата тя дава обяснения, след като се влошава здравословното ѝ състояние и "никой от хората, назначили Банкова, не ѝ оказал подкрепа".

Така Банкова разказала за "слухове", които е чувала, но не е конкретизирала в показанията си кой на кого и по колко е давал, а само, че какво е дочула.

„Разпитвана е за назначения, правени от нея и тя каза: „Спускано ми е". Да не забравяме, че директорът на Агенция „Митници" е пряко подчинен на министъра на финансите, той ѝ е пряк ръководител. И след като той е разпореждал определени смени и промени, тя ги е изпълнявала", заяви адвокатката. И припомни, че Банкова е била на поста 40 дни и до последно е била убедена, че рокадите се правят с цел пресичане на контрабандата, а не стимулирането ѝ.

Според Натина, за да се върне в България, Паскал вероятно има договорка за съдействие с държавното обвинение.

„Случва се, когато има едно обвиняемо лице, то да иска да сключва споразумения и да желае да сътрудничи, за да си облекчи положението. Петя Банкова беше директор на Агенция „Митници" 40 дни, а за Паскал съм чувала по медиите, че от години се занимава с такава дейност. За мен е нелогично за 40 дни някой да организира такова нещо", коментира Натина.

Паскал излиза на свобода срещу 50 хил лв. и показания срещу Асен Василев и Рашков

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026