Плевнелиев: Радев не спазва Конституцията, няма право да иска оставки

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Румен Радев поиска оставките на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев, но според предшественика му Росен Плевнелиев този ход не е законен.

В предаването „Неделя 150“ по БНР президентът на България от 2012 до 2017 отправи критики към Радев, като по думите му той не спазва Конституцията.

„Няма право да иска оставката на премиера и на главния прокурор, такова право имат съответно парламентът и Висшият съдебен съвет“, каза Плевнелиев. "Румен Радев не разбра какво е да си президент и преследва само властовите си амбиции", смята той.

Плевнелиев изказа и мнението си против предсрочни парламентарни избори. Според него те ще произведат по-слаб парламент, в който оформянето на мнозинство ще е много трудно.

"Лошият вариант е при преплитането на интереси и апетити на президента и на партиите. Бойко Борисов да се поддаде на натиска и да подаде оставка. Ако това стане, протестът ще се насочи към главния прокурор. Румен Радев ще състави марионтенто правителство, ще спретнат един нов "Костинброд". ГЕРБ, дори да остане първа политическа сила, ще е много отслабена, а парламентът ще е раздробен и със слабо мнозинство", смята Плевнелиев.

Според него разумният вариант е държавният глава да започне да работи като „президент на всички българи“. Той твърди, че е редно Радев да покани протестиращите, профсъюзите и обществените фактори, за да се потърси общо решение за „по-справедлива България“. Призова още да се създаде обществен съвет към президента и към правителството.

„Ситуацията е многопластова. Освен честно протестиращи граждани има и политици, които имат интерес да не се проведат редовни избори след няколко месеца, защото трудно ще влязат в парламента. Това са Мая Манолова, Слави Трифонов, Корнелия Нинова. Ако се върнем назад във времето, това са хора, които припознаха правителството на Орешарски. Трябва да се отчетат и интересите на няколко олигарси, които имат проблеми с правото и търсят хаос и извънредни избори“, каза Плевнелиев.

Той смята, че „решение има, промяната е възможна – протестиращите трябват да са по-конкретни в исканията си, а исканията да са работещи“.

Спорт

Българите на Олимпийските игри: дойстойни представяния за Александра Фейгин и биатлонистите

Мъжката щафета на България в биатлона записа второто си най-добро класиране

21:42 - 17.02.2026
Важно днес

Актьорът Шая Лабъф е арестуван след сбиване в бар

Лабъф е прекарал последните дни в обиколки по заведенията на Ню Орлиънс

18:53 - 17.02.2026
Важно днес

Не изпращайте мартеници до САЩ, пратките няма да бъдат приети

Проблемът не засяга само България

18:17 - 17.02.2026
Важно днес

МВР не видя вина в себе си, прехвърли топката към Васил Терзиев и АКФ за "Петрохан"

Служителите на ГДБОП са подценили възможността да разследват по-сериозно данните за евентуално посегателство

17:54 - 17.02.2026
Важно днес

Не политици, а кадри от МВнР ще представляват България в Съвета за мир

Росен Желязков и Георг Георгиев не могат да участват - няма да са министри

17:47 - 17.02.2026
Технологии

Китай показа бъдещето на роботите: Хуманоидите на Unitree владеят кунг фу и акробатика

Впечатляваща демонстрация на бойни изкуства и скокове в синхрон с ученици

14:39 - 17.02.2026
Важно днес

Европрокуратурата обвини четирима българи за измама с помощи за хора с увреждания

Две фирми са били създадени само за източване на пари от Европейския социален фонд

13:59 - 17.02.2026
Важно днес

Почина Джеси Джаксън - пасторът, който продължи пътя на Мартин Лутър Кинг

Американският правозащитник почина на 84 г.

13:02 - 17.02.2026
Важно днес

Ryanair осъди за 15 000 евро пътник, който е нарушил реда на борда

Осъденият пътник е причинил безредици и е нападнал пътници и членове на екипажа

12:26 - 17.02.2026