Последен изпит за бъдещия главен архитект на София Снимка: © Столична община

Арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов ще се явят на последното ниво на конкурса за главен архитект на София на 31 март.

Двамата кандидати бяха единствените допуснати до финалната фаза, в която ще отговарят на въпроси в публично интервю.

Интервютата ще се проведат в "Топлоцентрала" от 10 ч. в понеделник и ще се излъчват на живо във Facebook страницата на Столичната община.

Отговорите на арх. Георги Славов:

  • Градът трябва да се развива като компактна зона, а главният архитект да е медиатор между предвижданията на общия устройствен план, политиката на общината и инвестиционния интерес.
  • Общият устройствен план не бива да се променя без сериозно изследване на последствията. ОУП трябва да се допълва по отношение на нововъзникващите квартали отвъд Околовръстното шосе. Контролът върху изпълнението на плановете е първостепенен.
  • Приоритетни за съставяне на планове трябва да са районите в града, в които ежедневно се наблюдават проблеми, но не бива да се подценява пълноценното развитие на северните райони на София, които могат да облекчат проблемите на останалата част на града.

  • Без инфраструктурна обезпеченост за т.нар. далекоперспективни зони тяхното развитие може да доведе до много сериозна криза.
  • Общината трябва да предостави на инвеститорите по-подробна информация за териториите и техните проблеми, за да не се губи време в инвестиционния процес. Използването на ГИС и обогатяването ѝ с информация за бъдещите намерения на Столична община какво смята да изгради в следващите години като техническа инфраструктура ще даде спокойствие за контрол на процесите.
  • Общината е тази, която да отговаря за изграждането на техническа инфраструктура, а не строителят.
  • Ако строителят изгражда водопровод, канал и улица, не бива общината да му иска такса за разрешение на строеж на техническа инфраструктура. Общината трябва да представи и ясна информация за възможностите за целево изкупуване на имоти, за да се изгради тази инфраструктура.
  • Вниманието на главния архитект и администрацията му трябва да е върху публичните пространства и градоустройствения проект на София - не трябва да се занимават с оценка на детайли по строителството на сгради.
  • Най-големите пропуски в проектите досега е ниското качество на работата на строителния надзор и липсата на отговорност.
  • Главният архитект трябва редовно да обяснява публично какво се променя и ще се случи в града - с одобряване на планове и разрешения за строеж. Гражданите може да се включат ефективно е при допускането на една устройствена процедура - във всеки по-късен момент това ще доведе до загуби и за инвеститорите, и за общината.
  • Самият той твърди, че никога не е участвал в обществено обсъждане за градоустройство.
  • Васил Терзиев го попита как ще обясни на гражданите за проект, който е законен, но се смята за противоречащ на обществения интерес - Славов отново повтори, че общината трябва да обяснява на хората защо дадени процеси са законни и защо общината няма други инструменти да ги спре.

Отговорите на арх. Богдана Панайотова:

  • Българинът иска дом, уют, спокойна среда и свобода - на градоустройствен език означава кварталите да са с много конкретни функции, да няма смесване на предназначенията на зоните, да има зелена среда, уреден и зелен транспорт, инфраструктурата да е изградена изцяло, за да не бъде притесняван от постоянни промени. Сега сме свидетели на хаотично и безразборно смесване на функции в териториите, избързващо застрояване спрямо инфраструктурата. Новият главен архитект има най-спешна задача да спре хаотичното развитие и единични планове по районите и да се планира в по-голям мащаб на няколко съседни парцела.
  • Предлага създаване на експертен съвет, който да подпомага кмета и Столичния общински съвет - професионални консултации с проектанти, архитекти, юристи, градостроители с цел уеднаквяване на изискванията при прилагане на съществуващите планове.
  • Панайотова обяви, че реките на София могат да се превърнат в "уникални места за отдих", а в момента няма звено в общината, което е да се занимава с него.
  • Зоните в града трябва да са разделени според функции - обществено обслужващи, производствени, високо застрояване - противното е "лошо градоустройство".
  • Панайотова отново се връща на експертните съвети, които трябва да изяснят и уеднаквят правилата за прилагане на Закона за устройството на територията. Сега администрацията в лицето на главния архитект отговаря само за съответствието на даден проект с градоустройствените параметри и наличието на изискваните документи. Основната цел би била да се намали административната тежест и да се увеличи отговорността на проектанти и строителен надзор.

Всеки кандидат има до 120 минути, за да отговори на въпроси от комисията.

Комисията предварително формулира въпроси, които ще се задават на двамата финалисти. Целта е да се установи в каква степен участниците притежават професионални качества, необходими за заемането на длъжността.

Окончателните резултати ще бъдат обявени на 8 април, след което участниците имат срок до 15 април да подадат възражения.

До 22 април кметът Васил Терзиев трябва да подпише заповедта за назначаване на новия главен архитект на София.

Новото мегастроителство в София - кой го допусна и как


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Чатове, контрабанда и полицейска тишина за един сериозен конфликт в Пловдив

Сигналът на "Боец" за чадър над контрабанден канал освети враждата между двама местни бизнесмени

19:19 - 01.04.2025
Важно днес

Почина и Георги Марков от "Щурците"

Легендарният барабанист си е отишъл на 73-годишна възраст

19:19 - 01.04.2025
Важно днес

Столичната община спира да приема болнични отпадъци (Обновена)

Здравното министерство видя риск от епидемия

18:37 - 01.04.2025
Важно днес

Прокуратурата се отказа от делото срещу Румен Овчаров

Две години след като САЩ го санкционираха за корупция

18:11 - 01.04.2025
Важно днес

Рамзан Кадиров назначи 17-годишния си син за шеф на чеченското МВР

Телевизионната компания Vesti Chechnya по-рано излъчи кадри, на които се вижда как Адам Кадиров председателства заседание на Министерството на вътрешните работи

18:00 - 01.04.2025
Спорт

Можем ли да преборим бомбите по стадионите с маргаритки?

По българските стадиони се случват събития, за които определението “форсмажорни” не е достатъчно

17:46 - 01.04.2025
Важно днес

Пловдивски футболисти са обвинени в отвличане в Германия

Те са поискали откуп от 1 млн. евро, според обвинението

17:38 - 01.04.2025