"Отново съм в Иран, а много неща се промениха от последния път, когато бях тук" - така започва един от последните клипове, които италианската журналистка Чечилия Сала публикува онлайн, преди да бъде арестувана.
29-годишната жена беше вкарана в изолатор на затвора Евин в Техеран ден преди да напусне страната. Затворът е известен като мястото, в което са вкарвани политическите дисиденти и критици на режима на аятоласите.
Това се е случило още на 19 декември, но официалното съобщение излезе едва осем дни по-късно, за да не се попречи на преговорите между правителствата на Италия и Иран. Чак тогава е разрешено и да бъде посетена за първи път.
В клипа си италианката се снима с телефон на улица в Техеран. Носи шал, но на раменете си, без да покрива дългите си тъмни коси.
Това е и една от най-важните промени за последните няколко месеца - иранките също отказват да изпълняват строгото ислямско законодателство, заради което беше убита Махса Амини и избухнаха тежки протести и сблъсъци с режима.
"Стотици хиляди жени вече не носят забрадки или не ги носят така, както законът изисква. И не се страхуват, че чужденец като мен ще ги снима или че умните китайски камери, разпръснати из целия град, ще сканират лицата им и ще изпратят сигнал до полицията", разказва Чечилия Сала.
Втората голяма промяна е фактът, че Иран беше бомбардиран за първи път в историята си от Израел, а Бенямин Нетаняху публикува клипове с обръщения към иранския народ и казва, че ислямският режим няма да просъществува много дълго.
През 2024 г. Иран загуби и своя президент Ебрахим Раиси, който загина в самолетна катастрофа на връщане от Азербайджан. Сега за първи път от 20 г. начело на администрацията стои реформатор в лицето на Масуд Пезешкиян. Той е против налагането на строги наказания за жените без забрадки, казва още Чечилия Сала.
Малко след този репортаж обаче тя е арестувана, въпреки че разполага със законна журналистическа виза.
Обвинението срещу Сала още не е известно, защото дори адвокатът ѝ не е имал възможност да се срещне с нея в затвора, казва външният министър на Италия Антонио Таяни.
Премиерът Джорджа Мелони също следи ситуацията със задържането на младата журналистка и е в постоянен контакт със службите, които работят за освобождаването на Чечилия.
Таяни не изключва арестът да е свързан със задържането на ирански трафикант на оръжие в Малпенса преди 11 дни. Мъжът беше заловен от италианската полиция по международна заповед за арест, издадена от САЩ.
"Затворникът се третира по всички правила, получил е консулско посещение, адвокатът му е имал възможност да се запознае с обвиненията, но те идват от международна заповед за арест. Това не е избор на Италия, Италия не е компетентна за наказателното производство", казва още той.
Чечилия Сала е държана в самостоятелна килия и е в "добро здраве", твърдят от МВнР на Италия. Ще получи стоки от първа необходимост, които ще бъдат доставени чрез посолството в Техеран.
Как италианката показва "новите лица на Техеран" през профила си в Instagram:
Таяни не си позволява да критикува твърде крайно иранските власти, като твърди, че отношението им към нея "изглежда, че зачита достойнството на личността".
Кога тя ще може да се върне у дома - "трудно е да се каже", според Антонио Таяни.
"Надяваме се да е бързо, но това не зависи от нас. Опитваме се да решим сложен проблем, и да гарантираме, че Чечилия Сала е държана във възможно най-добрите условия, да получава консулски посещения, да разговаря със семейството си и да получава нормално отношение", казва още той.
Журналистката е в Иран, за да събере информация за своя подкаст Stories, който почти всекидневно разказва истории от света. Няколко дни преди ареста на 16 декември, тя публикува епизод със заглавие "Разговор за патриархата в Техеран" с 21-годишна иранка на име Диба и обсъждат законите за хиджаба.
Родената през 1995 г. Чечилия Сала работи като професионален журналист от близо десетилетие, а подкастът ѝ съществува от 2 г. В него тя разказва за международната политика през историята на хората от цял свят. Отразявала е кризата във Венецуела, протестите в Чили, падането на Кабул под властта на талибаните, войната в Украйна.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: