Пострадали при катастрофата на "Челопешко шосе" са били заплашвани, твърдят адвокатите им Снимка: © Screenshot NOVA

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Пострадали при тежката катастрофа на "Челопешко шосе" в София са били подложени на натиск да не предявяват претенции след тежката кастрофа. Това заявиха по NOVA адвокатите Борис Акалиев и Петър Дамянов, които представляват част от пострадалите в инцидента.

По думите им целта на оказвания натиск е потърпевшите да не търсят правата си и да не предявяват претенции след тежкия инцидент.

Обясняват им, че няма смисъл, че това е безсмислено, че нищо особено не се е случило, което категорично не отговаря на истината“, заяви адв. Акалиев.

Заплахите идвали от близки и приближени на обвиняемите шофьори и се осъществяват по различни канали - чрез TikTok и други социални мрежи, както и чрез телефонни обаждания. Има информация и за посещения по домовете на пострадалите и техни близки.

Към момента четирима от потърпевшите са подали сигнали за подобен натиск, като са били предприети необходимите законови действия и са сезирани компетентните органи. Според адвокатите им те са сериозно притеснения за своята сигурност.

Според тях дори да не може да се потвърди категорично дали двамата водачи са участвали в нерегламентирани гонки, автомобилите са се движили с около 200 км/ч. и това остава логично обяснение.

Независимо дали ще бъде доказана гонка между двата автомобила или не, обвиненията срещу водачите трябва да останат за престъпление, извършено при евентуален умисъл, смятат адвокатите. Те са поискали да бъде установено и дали шофьорите, причинили катастрофата са употребявали райски газ преди инцидента, но все още се очакват резултатите от назначените изследвания.

Адвокатите обърнаха внимание и на друга специфика в случая - шофьорските им книжки са издадени в Чехия, но според българското законодателство, когато има нарушения на пътя, те трябва да бъдат отразени.

„Когато свидетелството за управление е издадено от друга държава членка на Европейския съюз, каквато е Чехия, и в България бъдат констатирани нарушения, които водят до отнемане на контролни точки, водачът е длъжен незабавно да предаде чуждестранната книжка и да я замени с българска. Така може да бъде отразена промяната в контролните точки“, обясниха адвокатите.

МВР вече съобщи, че и двамата водачи са имали подобни нарушения в годините, а адвокатите посочиха, че подобни практики са в основата на парадокса "нарушители на пътя да имат златен талон".

Според адвокатите колите, които двамата водачи са управлявали се водят собственост на техни близки, съответно всички фишове за нарушения се връчват на собствениците.

Стигаме до един парадокс, с който многократно сме се сблъсквали – водачи, които управляват по безумен начин и причиняват тежки пътнотранспортни произшествия, на практика остават със сравнително чисто досие заради подобни механизми“, коментират още адвокатите.

Те настояват да се изясни докрай и въпросът с имущественото състояние на двамата шофьори, които се "снимат с пачки" в социалните мрежи.

Според тях превенцията на подобни пътни инциденти е налагането на възможно най-тежки присъди от съда.

Няма данни автомобилите от катастрофата на Челопешко шосе да са участвали в гонка, реши съдът

Живот

Все повече хора прекъсват всякакъв контакт с родителите си в името на психичното здраве

The Wall Street Journal задава въпроса дали терапевтите насърчават подобни решения

14:22 - 26.07.2026
Спорт

Никола Цолов се представи отлично и остава на върха във Формула 2

Въпреки тежко наказание за българина и инцидент в събота

13:49 - 26.07.2026
Важно днес

ГЕРБ подава жалба пред Конституционния съд заради Бюджет 2026

Борисов заяви, че правителството няма да падне с вот на недоверие, а ще бъде свалено от улицата

13:15 - 26.07.2026
Важно днес

Румъния свали трети дрон, нарушил въздушното ѝ пространство, за три дни

Дронът е бил прехванат от изтребител F-16 над Черно море, близо до границата с Украйна

12:16 - 26.07.2026
Важно днес

Атанас Пеканов: Рекламите на хазарт трябва да спрат, това е бич за обществото

Вицепремиерът съобщи и за прекратена процедура за 127 млн. евро по Фонда за справедлив преход заради съмнения за манипулации

12:09 - 26.07.2026
Външнополитически дневници

„Русия финансира Иран“ – има ли това MAGA прозрение значение за България?

Посещението на Лора Лумър в Киев показа промяната в отношението към Русия в MAGA средите

11:30 - 26.07.2026
Спорт

Антъни Джошуа два пъти бе на колене, но победи в много емоционален мач

Половин година след кошмара в Нигерия

10:47 - 26.07.2026
Важно днес

Андрей Гюров: Все още обмислям дали да се кандидатирам за президент

Бившият служебен премиер критикува бюджета и противоречивите послания на управляващите

10:35 - 26.07.2026
Живот

Как аудиокнигите ни карат да се чувстваме по-щастливи

Една добре разказана история може да се окаже най-прекият път към щастието

10:29 - 26.07.2026