Мнозинството в парламентарната правна комисия прие промените в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвежда фигурата на прокурор, разследващ главния. 12 от депутатите твърдо подкрепиха предложението, а 9 се въздържаха.
Държавното обвинение, в лицето на зам.-главния прокурор Красимира Филипова, се обяви против новото предложение. Тя се позова на аргумента, че и сега всеки прокурор може да разследва главния след решение на Конституционния съд.
От друга страна обаче, зам.-правосъдният министър Евгени Стоянов сподели, че това е „правилното решение“, предаде БНР. Той се аргументира със старо решение на Европейския съд по правата на човека, което поставя въпроса за липсата на ефективен механизъм за разследване на главния прокурор.
Според текста, дело на ГЕРБ - предложението за кандидат за "прокурор по разследването срещу главния прокурор" може да се направи от не по-малко от 6 членове на Прокурорската колегия на ВСС. Избраникът трябва да бъде прокурор с 12 г. юридически стаж, с придобит статут на несменяемост, високи професионални и нравствени качества, положителна комплексна оценка "много добра" и без дисциплинарни наказания за изминалите 5 г. Той не може да бъде следовател. Мандатът му ще бъде 7 години без право на повторно избиране.
Крум Зарков от БСП реагира най-остро срещу новото предложение. Нарече „абсурден“ факта, че ще има „супервайзър“ на главния прокурор и каза, че независимостта и отчетността на обвинител №1 се простира в много по-широки граници, а новосъздадената позиция няма да може да ги покрие.
"В България, когато не искаш и не можеш да реформираш една институция, създаваш друга", каза той, цитиран от „Сега“.
Филип Попов от социалистите го подкрепи, а Тодор Байчев изтъкна, че законопроектът не е ефективен. Това смята и Явор Нотев от ОП, който попита какво ще се случи, ако разследващият главния прокурор бъде обвинен в пасивност. Тогава ще се създаде нова длъжност на разследващ този, който разследва, каза народният представител. Колегата му от „Обединени патриоти“ Христиан Митев подкрепи законопроекта.
Дебатът ще продължи и в петък в пленарната зала.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: