Съставът на Централната избирателна комисия ще бъде сменен и попълнен по нови правила само 2-3 месеца преди парламентарните избори, ако 45 Народно събрание не състави работещ кабинет.
Правната комисия прие на второ четене промените в Изборния кодекс, в които се предвижда съкращаване на числеността на комисията и назначаването на нейните членове от президента по предложение на партиите.
Изработването на правилата за номинациите и публичните консултации по съставянето на ЦИК ще трябва да стане до 14 дни след влизане в сила на промените.
ГЕРБ обвиниха "Има такъв народ" в създаване на условия за конфликт на интереси, защото първите редовни избори по план са тези за президент.
Ива Митева (ИТН) отхвърли критиките, като посочи, че и досега държавният глава е участвал в процеса по назначаването на членовете на ЦИК с изключение на председателя и зам.-председателите на комисиите. С предложенията на ИТН цялата процедура по прегледа на кандидатурите ще се измести от Народното събрание в президентството.
От БСП също реагираха предпазливо на предложенията на "Има такъв народ", като се обявиха за професионализация на комисията и отделянето й от партийните конфигурации. Социалистите планират да гласуват "въздържал се" по казуса за намаляването на състава на ЦИК при окончателното обсъждане на промените в пленарна зала.
Мнозинството в Правната комисия е подкрепило и въвеждането на изцяло машинно гласуване в секциите с повече от 300 избиратели в страната и в чужбина. Хартиени бюлетини ще се ползват само при извънредни обстоятелства.
Отпада лимитът на броя на секциите, които може да се формират в страни извън ЕС - досега това ограничение беше до 35, като създаваше трудности на големите емигрантски общности в страни като Великобритания, САЩ и Турция.
Второто гласуване на промените в Изборния кодекс в пленарна зала е трета точка в проекта за програма на Народното събрание за тази седмица.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: