Преференциите в ПП-ДБ: Кой пренарежда листите и къде е най-силният личен вот

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Над 10 кандидат-депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" са успели да се качат на по-високо място в листата благодарение на личния си преференциален вот.

Сред тях са хора като издателят Манол Пейков, бившият министър на електронното управление Божидар Божанов и няколко бивши или настоящи общински съветници на "Демократична България".

Много силен личен вот отбелязват в София Надежда Йорданова, Таня Андреева и Елисавета Белобрадова. Преференциите на трите обаче не са достатъчни, за да преминат бариерата от 7% за реално пренареждане на листите в 23, 24 и 25 МИР, където ПП-ДБ събират най-голям брой гласове от цялата страна.

Йорданова и Белобрадова са на потенциално избираемото пето място в листите си - разпределението на мандатите по техните МИР-ове ще покаже дали ще бъдат народни представители в 49 Народно събрание.

Лена Бориславова, която се кандидатира за депутат от второ място в листата на ПП-ДБ в 24 МИР-София, има 9,5% преференции - или 5319 гласа, отбелязани само за нея. Пренареждане в случая няма да има, след като тя и без това заема позицията след водача (Христо Иванов).

Иво Атанасов във Видин, Петър Куленски в Пазарджик, Зарко Маринов в Смолян са в сходно положение - всеки от тях е надскочил бариерата от 7% преференции от второто си място в листата.

Най-големият брой гласове, посочени изрично за водач на листа на ПП-ДБ, са за бившия премиер Кирил Петков в 23 МИР София - общо 11 728 отбелязани преференции само за него.

Личните гласове, подадени за Христо Петров - Ицо Хазарта, обаче представляват най-голям дял от целия вот за ПП-ДБ в 25 столичен избирателен район.

Хазарта е събрал 9175 изрични преференции като водач на листата, което представлява малко над 20% от всички бюлетини за коалицията в избирателния район.

Високо лично одобрение за водачите се вижда и при Никола Минчев в Пловдив (12,8% преференции), Христо Иванов в 24 МИР (почти 14% преференции) и Асен Василев в Хасково (10%).

  • Вотът за първия в листата е символичен - на практика не се отразява върху подреждането, защото водачите са допълнително "застраховани" от факта, че бюлетините без преференции автоматично се прибавят към техния собствен резултат.
  • Преференциалните гласове разместват подреждането само от 2-рото място.
Район Преференциално избран кандидат Брой преференции %
Бургас 6. Димитър Найденов 3156 11,2%
Варна 7. Стела Николова 3862 9,8%
Враца 5. Галя Илиева 824 8,35%
Кърджали 3. Радослав Милев* 439 7,58%
Перник 3. Кирил Стоев* 897 10,99%
Плевен 3. Свилен Трифонов 2029 13,2%
Пловдив град 7. Манол Пейков 4435 12,29%
Русе 5. Иван Белчев 1840 10,9%
Сливен 5. Кремена Петрова 1012 10,1%
София 23 9. Божидар Божанов 8562 9.3%
София 24 2. Лена Бориславова (без разместване)

5319

9,5%
Хасково 3. Катя Панева 1669 10,4%

* Въпреки преференциалния вот - коалицията ПП-ДБ може да не спечели повече от 1 мандат в района, а прередилият листата кандидат да не влезе в 49 НС.

10 155 преференции за Славена Точева: Всеки пети глас на ГЕРБ във Варна е за един човек

Спорт

Сезонът във Формула 1 може да завърши в Европа

Всичко зависи от развитието на войната в Близкия Изток

19:27 - 29.07.2026
Важно днес

Загубеното дело срещу Daily Mail може да струва милиони на принц Хари

Застраховката на ищците не покрива всички съдебни разноски

19:22 - 29.07.2026
Важно днес

Откриха 19 тона пилешко месо, негодно за консумация, и 16 тона масло без документи

Храните са спрени от разпространение

18:28 - 29.07.2026
Живот

Дъщеричката на загиналия военен пилот Венцислав Дункин се нуждае от помощ за лечение

Анастасия е на година и половина и се възстановява след прекаран инсулт

17:56 - 29.07.2026
Важно днес

22-годишна жена загина при сблъсък между кола и камион на Е-79 край Видин

Дете и жена, пътували в лекия автомобил, са откарани в болница във Видин

17:06 - 29.07.2026
Бизнес

BMW съкращава 8000 служители в Германия

Натискът върху германските производители се засилва заради бързото навлизане на китайските автомобилни компании

16:37 - 29.07.2026
Здраве

Над 57% от клиентите на Lidl искат по-малко сол и захар в храната си

Оптимизирането на рецептите на продукти собствена марка е част от дългосрочната Политика за осъзнато хранене на веригата

16:24 - 29.07.2026
Важно днес

Прокуратурата в Бургас отговори на Радев за отводите по делото „ВиК Бургас“

Държавното обвинение отрича прокурорите да са се оттеглили заради връзки с обвиняеми

16:08 - 29.07.2026