Управлението на Тръмп може да добави 300 долара към цената на iPhone Снимка: © Getty Images

Може ли изборът на нов президент на САЩ да доведе до драстично поскъпване на iPhone? Според икономисти отговорът е "да", стига Доналд Тръмп да изпълни едно от основните си обещания от предизборната кампания.

Републиканецът, който се връща в Белия дом през януари, се кани да наложи нови огромни мита върху вноса в страната, като ги нарече "най-великото нещо, измисляно някога".

"За мен най-красивата дума в речника е мито", каза той в интервю през октомври.

Тръмп заяви, че е готов да наложи такса от 10 до 20% от стойността им върху всички стоки от чужбина, както и 60% или повече върху продукти от Китай. Ако изпълни плана си, това ще са лоши новини за някои технологични гиганти - особено за Apple. Потребители също ще бъдат засегнати, като американските купувачи вероятно ще трябва да заплатят около 300 долара повече за следващия модел iPhone, изчисляват икономисти.

Според фирмата за уеб анализи Statcounter делът на iPhone на американския пазар през 2024 г. е 57%. Това прави устройствата на компанията едни от най-често купуваните технологични продукти в страната.

Цената на последния модел iPhone 16 в САЩ започва от 799 долара. В ценообразуването са включени и местни компоненти, но около 45-50% от сумата е за вносни части.

Ако Тръмп наложи 60-процентно мито върху частите, идващи от Китай, това ще оскъпи продукта. Според изчисления на експерти, цитирани от Washongton Post, Apple ще трябва да заплати около 216 до 300 долара повече за всяко едно устройство, което представлява ефективен скок на разхода от 27-30 %.

Така всъщност действа икономиката. Когато една компания внася в САЩ даден продукт, произведен например в китайски фабрики, тя трябва да плати съответно мито. За да покрие този разход, тя може да плати по-малко на китайския производител, да поеме сама налога, да повиши цената на крайния продукт в магазините си или да комбинира тези три възможности.

Тръмп и някои консервативни икономисти твърдят, че митата не увеличават потребителската цена. Но икономистите почти навсякъде казват, че в крайна сметка купувачите плащат повече в резултат на таксите за внос.

Tова вероятно няма да засегне продажбата на iPhone-и в ЕС, тъй като устройствата се внасят директно от Китай, където са разположените големите заводи за сглобяване, като Foxconn и Pegatron.

Apple вече е била в тази ситуация в САЩ. По време на първия си мандат Тръмп наложи мита върху китайския внос. Технологичният гигант обаче беше освободен от тази мярка след предполагаеми разговори между изпълнителния директор на компанията Тим Кук и Белия дом.

"Washington Post" пише, че тогава Кук е казал на президентската администрация, че таксите върху вноса от Китай ще повишат цените на смартфоните, компютрите и таблетите. Белият дом изглежда се е съгласил и е освободил Apple от тази отговорност.

Правителството на Джо Байдън до голяма степен запази тези мита. Докато велосипедите, пералните машини и други артикули, внасяни от Китай, бяха обект на повишени такси за внос, iPhone-ите, айпадите и компютрите Mac, сглобявани в китайски заводи, не бяха.

Никой не знае какво ще направи Тръмп при втория си мандат. Ако този път Apple бъде засегната от 60-процентната допълнителна такса, то компанията ще трябва да се справи с тези разходи чрез комбинация от по-ниски маржове на печалба и по-високи цени за потребителите.

Не всички технологични предприятия в САЩ обаче ще трябва да се справят с това. Смартфоните на Samsung например се произвеждат предимно в страни, различни от Китай. На тях предложените по-високи мита няма да се отразят.

Подобно на всички налози, митата могат да доведат до промени в дейностите на една компания. Първите подобни такси на Тръмп се отразиха благоприятно на някои държави. Например виетнамският износ за САЩ е нараснал със 170% от 2018 г. насам, което е 18% на годишна база.

Apple може да разреши проблема си, като премести голяма част от сглобяването на частите в Индия - процес, който вече е в ход. Според предварителни оценки компанията може да увеличи дяла на производството си в азиатската държава до над 26%.

Асоциацията за потребителски технологии, в която членува и Apple, в миналото категорично се е противопоставяла на налагането на мита. В нова позиция, публикувана през октомври, тя посочва:

"В същността си тези предложения са инструмент на американското правителство за изземване на възможно най-много данъчни приходи от американския народ. Вече сме гледали този филм и знаем какъв е краят му. Предложените мита няма да доведат до увеличаване на заетостта или производството в САЩ. Всъщност може да се случи точно обратното - производителността ни да намалее, а работните места да бъдат загубени с течение на времето, когато работниците и предприятията ще имат по-ограничен достъп до технологиите".

Много неща все още са във въздуха. Бъдещата администрация на Тръмп все още не е публикувала официално предложение за данъчни промени в бъдеще и може да се наложи части от плана да преминат одобрение през Конгреса. В него обаче се очертава мнозинство на Републиканската партия след последните избори. Тоест мнозинство на Тръмп.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Коледа в Чавдар - Мястото, на което традициите оживяват

Село Чавдар, познато като „Коледното село на България“, отново ще бъде притегателен център за празнично настроение и незабравими изживявания

20:59 - 20.11.2024
Важно днес

Радев си поиска обратно правомощията над служебните кабинети и сезира КС

Президентът настоява за отмяна на промените в Конституцията, засягащи правата на държавния глава

14:48 - 20.11.2024
Важно днес

ПП призова ДБ да размисли за Силви Кирилов

Разнобой в парламентарната група на ПП-ДБ заради проваления пак избор на председател на НС

14:13 - 20.11.2024
Важно днес

Сарафов отговори на ПП-ДБ, че няма право да провери законно ли е дадена централа на Пеевски

Главният прокурор припомня, че са му отнети правомощия с последните промени в Конституцията

13:27 - 20.11.2024