Проектът на Пеевски за закриване на антикорупционната комисия е временно блокиран Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Парламентарната правна комисия отхвърли предложението на Делян Пеевски за спешно разглеждане на законопроекта за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Решението дойде след като ГЕРБ отказа да подкрепи включването на проекта в дневния ред, а гласуването завърши с 9 „въздържал се“, три „против“ и едва четири „за“ – от ДПС – Ново начало.

Според председателя на комисията Анна Александрова (ГЕРБ), предложението е постъпило едва часове преди заседанието – в 11:45 ч., а в 14:45 ч. вече е направен опит да влезе в дневния ред, без предварително да са събрани становища от заинтересованите страни. „Законопроектът е изключително важен и свързан с Плана за възстановяване и устойчивост“, подчерта тя и посочи, че прибързаното му разглеждане е неприемливо.

Предложението на Пеевски, внесено чрез депутата Хамид Хамид, се състои от един-единствен параграф, който предвижда директното закриване на КПК и отмяната на съответния закон.

Според Хамид дългият обществен дебат по темата вече е протекъл в медиите и няма нужда от допълнителни становища. „Говорим за един параграф. Не разбирам какви становища трябва да търсим – дали да се закрие, или не“, каза той. Той остро разкритикува колегите си, които по думите му преди седмица призовавали за закриване на комисията, а сега изведнъж не искат точката да влезе в дневния ред.

От страна на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), бившият правосъден министър Надежда Йорданова подчерта, че макар да споделя оценката за дискредитираното състояние на КПК, законодателните процеси изискват отговорност и сериозност. „Притеснявам се, че тази прибързаност цели да погаси дебата, а не да намери реално решение“, заяви тя и настоя за нов преглед на законопроекта, както и за изготвяне на адекватна предварителна оценка на въздействието - в съответствие с правилника на парламента.

Въпреки провала на опита за включване на темата в дневния ред, от ДПС не се отказаха. След заседанието пресцентърът на Делян Пеевски разпространи позиция, в която обвини ПП-ДБ в „лицемерие“ заради гласа им против. Интересен детайл е, че в изявлението не се споменава нито дума за партньорите на Пеевски в парламентарното мнозинство от ГЕРБ, които с гласовете си „въздържал се“ на практика също блокираха проекта.

Нещо повече - дори и депутатите от ПП-ДБ в правната комисия да бяха гласували "за" разглеждане на проекта на "Ново начало", гласовете пак нямаше да стигнат. За разлика от тези на ГЕРБ.

Пеевски обаче настоя, че отговорността за всички последици от действията на „компрометираната КПК“ ще бъде върху онези парламентарни групи, които са отхвърлили възможността въпросът да бъде решен чрез закон.

Важно днес

Студен фронт носи риск от бури и градушки

За района на Благоевград е актвирана системата BG-Alert

19:26 - 21.07.2026
Важно днес

Иран предупреди България да не съдейства на САЩ във военните операции

България се превръща в съучастник на агресори и нарушители на международното право, твърди Техеран

18:57 - 21.07.2026
Важно днес

Лена Бориславова обяви нова гражданска организация - "Институт за правосъден мониторинг"

В нея участват още Йонко Грозев, Весела Чернева, Георги Лозанов и Красимир Врангов

18:07 - 21.07.2026
Важно днес

МОН публикува вариант кога ще почиват учениците през 2026/2027

МОН допуска по-дълга великденска ваканция за учениците, но ако учебната година приключи през юли

17:19 - 21.07.2026
Важно днес

Обискираха офис на унгарската партия ФИДЕС

Партията на Виктор Орбан твърди, че прокуратурата е искала да изземе сървърите и базите ѝ данни

16:49 - 21.07.2026
Технологии

Anthropic ще плати рекордно обезщетение за теглене на книги от пиратски сайтове

AI компанията е използвала книгите за обучение на Claude

16:24 - 21.07.2026
Важно днес

"Прогресивна България" третира работещите на непълен работен ден като престъпници

Управляващите ще борят сивата икономика, като намалят отпуските на служителите на непълен работен ден

16:20 - 21.07.2026
Важно днес

КС отмени правото на държавата да продаде "Лукойл" без съгласие на собственика

Отменени са някои от "безконтролните" правомощия на особения управител

16:16 - 21.07.2026