Съдът остави Румен Гайтански - Вълка за постоянно в ареста (Обновена) Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Софийският градски съд остави в ареста Румен Гайтански - Вълка, като му наложи най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража". Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано на втора инстанция.

В заключението си съдът посочва, че има достатъчно доказателства, събрани срещу Гайтански по делото. Той е обвинен като подбудител за отпускането на необезпечен заем от Българската банка за развитие (ББР) към негова фирма.

Гайтански беше доведен в съдебната зала днес с охрана и белезници, закачени за специален колан на кръста му, и с медицинска маска.

Той беше задържан за 72 часа, след като сам се предаде в полицията във връзка с разследването за отпуснатия необезпечен заем от Българската банка за развитие. Той е на стойност 148,5 млн. лева. Кредитът е от 2019 г. , сигнали в прокуратурата има от 2021 г.- срещу ръководството на държавната банка, но чак сега службите се активизираха по случая.

От държавното обвинение твърдят, че са били установени "пропуски в разследването", защото преди това не са проверени връзки между част от дружествата, които имат отношение към кредита. Разследването е престояло от януари до август 2024 г., когато Комисията за противодействие на корупцията се задейства срещу Вълка в разгара на конфликта между председателя на ДПС Делян Пеевски и почетния лидер на партията Ахмед Доган. Бизнесменът се смята за близък до почетния председател, преди време двамата имат официално и обща фирма.

Гайтански е обвиняем за помагачество и присвояване, а за посоченото престъпление, ако то бъде доказано в съда, е предвидено наказание лишаване от свобода за срок от 10 до 20 години, конфискация на част и или на цялото имущество на виновния, както и лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност.

Обвинеями по това дело са още двама души – бившият шеф на ББР Стоян Мавродиев, който продължава да се води в неизвестност, и адвокатът и бивш съдия Иван Георгиев, който миналата седмица бе освободен срещу 50 хил. лв. гаранция. Той е бил представител на фирмата "Роудуей Кънстракшънс", която е получила държавния заем.


Гайтански се е явил ден по-рано в Антикорупционната комисия, но е бил върнат, твърди адвокатът му

Важно днес

Шефът на парк "Рила", катастрофирал в гробищен с близо 3 промила алкохол, показва кръвната проба

Полевият му тест за марихуана също беше положителен

09:25 - 23.01.2026
Важно днес

„Частен клуб с пожизнен председател“: защо България влезе в Съвета за мир на Тръмп и на каква цена?

Присъединяването към борда на Тръмп може да коства на страната европейските ѝ партньорства

08:50 - 23.01.2026
Важно днес

Илияна Йотова поема президентския пост, след като КС реши за оставката на Румен Радев

Заседанието на КС по делото е насрочено за петък

07:37 - 23.01.2026
Политика

Зеленски критикува ЕС за липса на решителност да спре Русия

Украинска, руска и американска делегации пътуват за тристранна среща в Обединените арабски емирства

07:33 - 23.01.2026
Важно днес

Почина бившият конституционен съдия Анастас Анастасов

Бившият депутат от ГЕРБ и член на КС е починал на 60-годишна възраст

19:29 - 22.01.2026
Спорт

Уличиха Ивет Лалова в употреба на допинг на Олимпийските игри

Става дума за тест от 2016 година

18:53 - 22.01.2026
Важно днес

Омбудсманът иска ясен регламент кога могат да бъдат връзвани психично болни пациенти

Омбудсманът алармира за липса на контрол в психиатричните заведения

18:26 - 22.01.2026
Култура

Arctic Monkeys издадоха първата си нова песен от 2022 г. насам

Парчето е включено в HELP(2) - нов благотворителен сборен албум

17:30 - 22.01.2026
Важно днес

Включването на България в Съвета за мир трябва да бъде ратифицирано от парламента

Участието на страната не е обвързано с финансово задължение

17:28 - 22.01.2026