Прокуратурата връчва на Благомир Коцев окончателните обвинения по делото Снимка: © Булевард България

Софийската градска прокуратура е приключила разследването срещу Благомир Коцев и днес ще му предяви материалите и окончателните обвинения. Това е последната процедура, преди делото да бъде внесено в съда.

Според прокуратурата досъдебното производство вече е приключило и е проведено „законосъобразно, обективно и пълно“.

Коцев, който се намира в ареста от юли, е обвинен в няколко тежки престъпления – сговор за извършване на корупционни деяния, опити за принуда над длъжностни лица и искане на подкупи. Обвиняеми по делото са още общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов, бизнесменът Ивайло Маринов и пиарката на Коцев Антоанета Петрова.

С последното постановление обвиненията са прецизирани – вместо участие в организирана престъпна група, прокуратурата твърди, че Коцев се е сговорил с трима съучастници и с „неизвестен народен представител“ от 51-вото Народно събрание, за да извършат престъпления от общ характер.

Към това са добавени две нови обвинения – за принуда и подкупи, а обхватът на деянията е разширен – от юли 2024 г. до май 2025 г.

Прокуратурата твърди, че Коцев е започнал престъпната дейност непосредствено след встъпването си в длъжност. В края на ноември 2023 г. той принудил ръководителката на проекта за градския транспорт Биляна Якова да прехвърли над 3 млн. лв. към „Градски транспорт“, като я заплашил с уволнение.

Разследването сочи и три искания на подкуп – в размер на 228 хил. лв., 60 хил. евро и 21 хил. лв. – от различни бизнесмени срещу съдействие при обществени поръчки и строителни проекти.

Добавен е и втори случай на принуда, при който Коцев и общинският съветник Николай Стефанов се опитали да накарат бизнесдамата Пламенка Димитрова да прехвърли половината от договорите си на друга фирма.

След като Коцев и останалите обвиняеми се запознаят с доказателствата и подадат възраженията си, прокуратурата ще има седем дни да се произнесе по тях и два месеца, за да изготви окончателния обвинителен акт. Ако сроковете бъдат спазени, делото може да влезе в Софийския градски съд още в началото на следващата година.

От началото на задържането си Благомир Коцев категорично отрича обвиненията и ги определя като политически мотивирани.

Прокуратурата приключи разследването срещу Благомир Коцев с повдигане на нови обвинения


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

1995 година: Когато светът се дигитализира, а традицията остана аналогова

Тридесет години по-късно The Glen Grant представя своя шедьовър

14:33 - 31.10.2025
Важно днес

Парламентът забранява спешно износа на дизел и самолетно гориво от България към ЕС

Целта е превенция, твърдят ГЕРБ и ДПС-Ново начало, но не казват има ли реален проблем

13:49 - 31.10.2025
Здраве

Как седалки в градския транспорт разказват за болката на хиляди жени

Социална кампания под надслов “НАПРАВИ МЯСТО НА ЖИВОТ БЕЗ БОЛКА”, посветена на едно често срещано, но рядко диагностицирано заболяване – ендометриозата, стартира в мрежата на градския транспорт в София.

13:36 - 31.10.2025
Бизнес

Какво са 30 години в рекламата?

30 години Argent Group. Това не е ретроспекция.

13:34 - 31.10.2025
Важно днес

Съдът: Весела Лечева е легитимният председател на Олимпийския комитет

Софийският градски съд се произнесе по една от жалбите срещу избора ѝ

12:14 - 31.10.2025
Технологии

А1 e най-голямата технологична компания и водещ системен интегратор в България според К100 и Digitalk 101

А1 за четвърта поредна година получи признание за най-голямата технологична компания в страната и лидер в системната интеграция. Компанията оглави класацията Digitalk 101 за 2024 г. с 337 млн. приходи от ICT.

11:37 - 31.10.2025
Важно днес

Симеон Дянков: 60 000 работни места ще се загубят, за да има пари за "чантаджиите" в Бюджет 2026

Бившият министър на финансите предупреждава за "много резки и болезнени промени" след 2027 г.

10:10 - 31.10.2025
Бизнес

Revolut закрива левовите сметки на българските си клиенти от 17 декември

Финтех платформата преминава изцяло към евро преди влизането на България в еврозоната

08:46 - 31.10.2025