Бизнесът предупреждава за риск от административен произвол заради промените в закона за въвеждане на еврото, които залагат контрол върху цените по време на преходния период.
Сдружението за модерна търговия (СМТ), което представлява големите търговски вериги в страната, излезе с остро становище срещу предложените промени, които бяха одобрени от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Предстои да бъдат гласувани в пленарната зала.
В текстовете са заложени:
- Забрана за търговците да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги през периода на двойното обращение, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори;
- По-високи санкции за недобросъвестни търговци;
- Налагане на глоби на недобросъвестни търговци половин година преди официалното въвеждане на еврото;
- Увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите
Целта според мотивите на управляващите е да се защитят потребителите от "недобросъвестни търговски практики".
В действителност обаче се отваря вратата към потенциален административен произвол, в който търговците трудно ще могат да аргументират дори изцяло пазарна промяна в цените, която няма нищо общо с въвеждането на единната валута.
От организацията определят законопроекта като прибързан и принципно погрешен, тъй като предлага сериозни изменения само две седмици преди влизането в сила на задълженията по закона за преход към единната валута.
Според бизнеса не са спазени законовите изисквания за провеждане на обществени консултации, предоставяне на мотиви и оценка на въздействието.
Най-остра критика среща предложената забрана търговците да повишават цените, освен при наличие на „обективни икономически фактори“.
Според сдружението то е неясно дефинирано и създава опасност от произвол при проверките, което може да доведе до дефицити и да демотивира бизнеса да понижава цени при възможност.
От сдружението посочват, че регулацията противоречи на Конституцията и застрашава свободната стопанска инициатива.
СМТ обръща внимание и на други спорни моменти:
- прекомерно завишени глоби – в хиляди пъти по-високи за големи търговци спрямо първоначалния вариант,
- дублиращи се контролни правомощия на различни институции и делегиране на неясно формулирани правомощия на Министерския съвет, което създава несигурност за бизнеса.
Като пример за по-балансиран подход от Сдружението посочват Хърватия, където преминаването към еврото не е било съпроводено с тавани на цените.
Търговските вериги настояват законопроектът да бъде преосмислен и подложен на реална оценка за съответствие с европейското и българското законодателство, както и за ефекта му върху пазара.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: