МВР след Калин Стоянов - промяна или още от същото? Снимка: © Getty Images

Заради него се разпадна редовното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ, а президентът Румен Радев отказа да назначи служебния кабинет Горица Грънчарова. Сега Калин Стоянов вече не е министър на вътрешните работи. Наследи го Атанас Илков - дългогодишен кадър на министерството. Остана обаче въпросът за влиянието на Пеевски в МВР.

Първите симптоми за това духа ли вятърът на промяната в МВР трябваше да са кадровите промени, които прави новият министър. Засега те са малко на брой.

Темата за външното влияние в МВР е особено важна преди избори, защото полицията отговаря за пресичането на опити за купуване на гласове.
Сюжетът е още по-интересен след разцеплението в ДПС.

Развръзката на конфликта между Делян Пеевски и Ахмед Доган със сигурност ще зависи и от броя на получените гласове на вота на 27 октомври.Делян Пеевски ще се яви вота като "ДПС - Ново начало", а хората около Доган с коалиция Алианс за права и свободи.

"Сега, на фона на разцеплението в ДПС, ще има усилено купуване на гласове и се тревожа, че най-вероятно отново ще имаме избори, които няма да отразяват волята на избирателите", коментира ситуацията за "Булевард България" бившият министър на вътрешните работи Бойко Рашков.

Какво се случва във вътрешното министерство след смяната на Калин Стоянов?

Атанас Илков, който зае поста на Калин Стоянов като вътрешен министър, обяви, че ще прави само "козметични" промени в МВР.

Първите му действия бяха да смени шефовете на две от най-големите областни полицейски дирекции - тези в Пловдив и в Бургас.

Илков направи опит да смени и Димитър Кангалджиев от поста и.д. главен секретар, но в крайна сметка процедурата беше блокирана заради болничен на Кангалджиев. МВР си няма титуляр на поста откакто срещу главния секретар Живко Коцев започна разследване, а това е ключова позиция, под чието ръководство е цялата оперативна дейност на министерството.

И така в момента ведомството има заместник на временно изпълняващия длъжността.

Позицията беше заета от временно изпълняващия длъжността зам.-главен секретар Мирослав Рашков. Той идва от ГДБОП - службата, на която Калин Стоянов беше директор преди да стане министър. Сега заема поста директор на Националната полиция, след като Илков стана министър и освободи мястото. И ще съвместява и функциите на главен секретар.

Въпреки че имат една и съща фамилия с Бойко Рашков, той и Мирослав Рашков нямат нищо друго общо. По думите на бившия вътрешен министър, дори не се познават лично. Според него обаче смените, които Атанас Илков прави като вътрешен министър, "очевидно не са от най-козметичните", както той се опитва да твърди.

Когато смениш шефовете на областните дирекции в Пловдив и Бургас - това далеч не е само "козметично", защото става въпрос за "две от ключовите дирекции в страната, едната, от които реално е втората по-големина".

В Пловдив смяната дойде след инцидент, при който седемгодишно дете застреля баща си полицай със служебното му оръжие. Шефът на дирекцията на полицията беше отстранен още докато Калин Стоянов беше вътрешен министър. Начело на дирекцията на МВР в Пловдив вече Атанас Илков назначи Георги Машонов. Последно той е бил начело на полицията в с. Труд край Пловдив. Според неофициална информация на "Булевард България", Машонов е командирован там по време на министерстването на Стоянов - преди това е бил началник на 2-ро РПУ в Пловдив, което отговаря за централната част на града.

Публичната информация за назначенията на Илков е оскъдна, ясно е единствено, че всички те са дългогодишни служители в системата.

"От това, което виждам, не съм оптимист, че МВР ще може да осигури честни избори, защото продължава да се ръководи от ГЕРБ и ДПС. Сега очаквам да видя реакция от страна на Илков за дирижирания протест на униформени служители, които бяха на площада с оръжията и служебните си автомобили, при смяната на Калин Стоянов. Те нямат право да участват в подобен политически протест и чакам Илков да потърси отговорност за незаконното им участие", коментира още Бойко Рашков.

На кого е лоялен новият вътрешен министър?

Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "типично за МВР е, че там си лоялен на този, който е силен, а не на този, който те е назначил. Хората в системата се съобразяват със следващия начело. Като не знаеш кой е следващият, гледаш да не се конфронтираш и да си в добри отношения с всички политически сили по места, или поне с големите. Защото Бойко Рашков, например, можеше да им каже да натискат ГЕРБ и ДПС по места, защото беше ясно, че няма да са те, но сега това не може да се направи, защото от 2022 година нататък не знаете кой ще управлява. Хората се съобразяват с конкретната ситуация, защото могат да се окажат уязвими", смята Безлов.

Според анализатора смените в МВР са по-скоро въпрос на доверие, защото Илков е от много време в системата и знае с кого може да работи.

"Не мисля, че някой му казва: смени шефа на Пловдив, за да купим еди колко си гласове там. По-скоро е въпрос на доверие", казва Тихомир Безлов. Според него тежестта на купения вот е надценена.

"Някъде от 2014 година насам брокерите на гласове гледат да купуват за повече от една формации, за да няма концентрация. Купеният вот има значение, но не такова, каквото си го представят хората, които нямат идея от купуване на гласове. На фона на ниската избирателна активност тези гласове тежат, но все пак не са в състояние да обърнат резултатите. Може по места тук-там да се понатисне и да се понамали вота за някоя партия, но не и радикално да се промени играта. Корпоративният вот е по-важен - преди се казваше да се гласува за ГЕРБ, сега, според мен, все още се ориентират", казва анализаторът.

Под "корпоративен вот" се има предвид практика, при която работодател съветва или направо инструктира наетите работници да гласуват за дадена партия, коалиция или кандидат.

Ролята на МВР и в частност на главния секретар обаче е ключова в поведението на МВР срещу купуването и продаването на гласове.

"Осуети се смяната на Димитър Кангалджиев, който беше сложен на поста от Калин Стоянов, разбирайте от Делян Пеевски. Той (Кангалджиев, б.р.) излезе в 60 дни болничен, което покрива периода на изборите. Това означава, че длъжността отново ще се изпълнява от човек на Пеевски. Неговият болничен осуети реалната възможност за смяна и той най-вероятно ще се върне на поста след изборите", прогнозира Бойко Рашков.

Бившият вътрешен министър също смята, че служителите на високи позиции в МВР "са готови да служат на много господари".

"Мога да кажа това както за Калин Стоянов, така и за Атанас Илков, когото Пеевски и Борисов посочиха, въпреки инцидента в Лясковец", коментира Рашков.

Атанас Илков е полицаят, който планирал акцията на МВР през 2014 г. в Лясковец по изваждането на въоръжен барикадирал се мъж от дома му. При неуспешната операция избухна престрелка, при която беше убит Емил Шарков от Специализирания отряд за борба с тероризма, а още трима служители на МВР бяха ранени.

"Хората на такива позиции обикновено играят с няколко партии едновременно - за Калин Стоянов не очаквахме, че той е толкова свързан с ДПС и Пеевски. Името му най-напред беше предложено от Бойко Борисов, но впоследствие стана ясно, че той е бил персонално посочен от Пеевски и това вече не се крие. Пеевски откровено заяви, че ще сложи Стоянов в някоя от листите си", припомни Рашков.

"По времето на ГЕРБ Атанас Илков е бил директор на полицията в Пловдив и в Кърджали. От служители там зная, че той е показвал недвусмисленото си пристрастие към Борисов. Едва ли можем да очакваме промяна", коментира още бившият министър на вътрешните работи.

За разлика от Безлов, Рашков е категоричен, че с "малки изключения", изборните резултати от десетилетия насам "са дирижирани от политици със съдействието на МВР да купуват гласове".

"В момента имаме политик с 2% рейтинг - да видим дали финансовите средства, ще му осигурят 4% и ще го вкарат в 51-то Народно събрание. В зависимост от тези резултати, ще можем да направим и изводи за дейността на МВР", обобщи Рашков.

"Една от задачите на МВР е да потърси отговор на въпроса дали служителите в униформа, които излизаха на протести в защита на Калин Стоянов, не е трябвало да вършат работата, за която данъкоплатеца им плаща, вместо да "минават като на парад", подкрепяйки министър.

"Какво е отношението на Атанас Илков към този протест от структури, които би трябвало да са деполитизирани?", попита Рашков и допълни, че едва след като бъдат дадени отговори на тези въпроси, ще може да се каже със сигурност и дали в МВР действително има промяна, или получаваме още от същото.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

70% от имотните сделки в София се купуват с налични пари

120 хил. е средно скритата сума при имотна сделка в София

17:32 - 05.10.2024
Важно днес

Ахмед Доган стана протестър

С бели гълъби и викове "ДПС" симпатизанти посрещнаха Доган за първия му протест от години

15:01 - 05.10.2024
Важно днес

Служители от градския транспорт в София заплашват със стачка и готвят протест

Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" подготвя протест

14:02 - 05.10.2024
Бизнес

Основателят на Uniqlo дари рекордните $31 млн. на Калифорнийския университет

Тадаши Янай е милиардер и собственик на един от най-успешните брандове за облекла

13:30 - 05.10.2024
Живот

The Ritz Cafe - тайната на доброто кафе в новото място до градинката на "Кристал"

Емил Риц добре знае, че освен напитка, то е преди всичко преживяване и емоция, която хората понякога търсят, за да се пренесат на друго място.

12:53 - 05.10.2024
Важно днес

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът (Обновена)

СГС наложи най-тежката мярка "задържане под стража"

11:13 - 05.10.2024
Политика

Ако Русия победи, какво следва за България?

Докато има руска империя, ще има руска военна заплаха в Европа

10:39 - 05.10.2024
Живот

Съветът "Наяж се добре сутринта" е безумен. Не тъпчете децата си

Д-р Здравко Арнаудов за проекта наречен "тяло"

10:05 - 05.10.2024