Протестът пред Народния театър срещу Малкович беше груба провокация с агресивна агитка Снимка: © Булевард България

Новината е обновена в 20:18 ч. на 7 октомври 2024 г.


Безредици избухнаха пред Народния театър "Иван Вазов" преди премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Очакваната "тиха" демонстрация се оказа груба провокация на агресивни протестиращи, представящи се за патриоти, които викаха, блъскаха и блокираха входа до сградата.

На място се чуваха викове "Оставка" и "Еничари". Агитката окупира всички входове на културната институция и не допускаше хора да влизат вътре.

Постановката все пак се състоя, но пред малък брой журналисти. По информация на БНТ в залата е имало около 50 души. Директорът на Народния театър Васил Василев разреши пиесата да бъде снимана и тя се излъчва на живо през профила на bTV в социалните мрежи.

Зрителите със закупен билет за четвъртък ще могат да получат парите си обратно.

Пред сградата се стигна до ескалация на напрежението след появата на Василев.

Той излезе, за да се опита да говори с разпалените граждани, но вместо това беше блъскан, плют и освиркан. Наложи се полицията да се намеси и да го отведе обратно в сградата.

Протестиращите нападнаха и режисьора Теодор Ушев. Той беше замерян с различни предмети и освиркван.

Засега няма информация от МВР за задържани. От "Продължаваме промяната" поискаха властите незабавно да се намесят, да арестуват виновните и да осигурят достъп на зрителите до сградата.

Няколко от протестиращите успяха да нахлуят в Народния театър, но бяха изкарани от служителите на реда. По сградата бяха хвърлени и димки, възникнаха и ръкопашни сблъсъци.

Зад протеста срещу "Оръжията и човекът" стоят няколко слабо известни сдружения като "Куберовъ Воинъ" и ВЗРО Въртоп.

С призив за участие в протеста се включи и треньорката по художествена гимнастика Нешка Робева, която поиска "тихо - без лозунги и декларации, без викове и крясъци" гражданите да изразят недоволството си.

Случи се обаче точно обратното. На мястото пред театъра се събра агресивна агитка, която крещеше и удряше. По-късно към тях се присъединиха и политически фигури. Сред тях лидерът на "Атака" Волен Сидеров и бившият министър на отбраната от ВМРО Красимир Каракачанов.

От постове в социалните мрежи се вижда, че Цончо Ганев и Коста Стоянов от "Възраждане", както и общинският съветник от София Карлос Контрера, също са присъствали.

Самите организаторите на демонстранцията се оказаха отделени от нея в градинката пред Народния театър и бяха против освиркванията.

Пиесата "Оръжията и човекът" по текста на Джордж Бърнард Шоу беше взета под прицел от патриотични организации, които смятат, че тя "злепоставя българската нация" с ироничното си съдържание.

Самата пиеса на Шоу не е създадена с такава цел. В края на 19 век драматургът е избрал действието в "Оръжията и човекът" да се развива в България, защото тогава страната е била слабо позната за повечето хора по света. Историята в постановката се развива в края на Сръбско-българската война, но конкретните събития са само фон на реалното послание на Шоу - отрицание на безсмислеността на войната изобщо.

Повече по темата:

Джон Малкович: Не бих дошъл тук, за да се подигравам на българите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025