Протестиращите не бяха допуснати до заседанието на ЦИК Снимка: © facebook.com/БОЕЦ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Поредната блокада-изненада на протестиращите бе пред сградата на Централната избирателна комисия (ЦИК). Десетки недоволни граждани се събраха пред входа тази сутрин и обявиха, че ще опитат да влязат на заседанието в 10 ч. Те обаче не бяха допуснати и се разотидоха още преди планирания час.

Те са представители на сдружение БОЕЦ (България Обединена с Една Цел). Издигнаха голям плакат с надпис „Свобода и справедливост – битката на гражданите“ и казаха, че ако не бъдат допуснати до днешното заседание на ЦИК, няма да позволят да се влезе в сградата. Демонстрантите настояваха за видео заснемане при преброяването на бюлетините на изборите, за да няма подмяна на „чувалите“. Искат „честен начин, по който да можем да изберем народни представители, президент, кметове, местна власт и така нататък“, призоваха те, както се вижда от видеото, публикувано от БОЕЦ във „Фейсбук“.

Никой от членовете на ЦИК обаче не влезе през главния вход и малко преди 10 ч. на място се появи полиция, която спря действията на протестиращите и ги отмести от входа. Демонстрантите останаха недоволни: „Всяка една институция, която отказва да говори с гражданите, а го прави чрез МВР, е спряла да изпълнява своята обществена функция. Вече не живеем в демокрация, а в диктатура".

"ЦИК са предали на НСО да предаде на МВР да предаде на гражданите да чакат", недоволстват гражданите. Те обявиха, че утре или на следващия ден ще направят "Блокада номер 3" – пред една "особено важна за мафията институция". "

Но по-важното е, че тази институция има само един вход – или няма да влязат, ако не бъдем допуснати, или няма да излязат, ако са вече вътре", обявиха те. "Набелязали сме достатъчно сгради. Ще обиколим всички. Както виждате, правим го ефективно. Искаме оставки на хора, но тях ги няма".

Още в 7:00 ч. тази сутрин пред входа на сградата пристигнаха поддръжници на Мая Манолова, както и бившият омбудсман. Лидерът на гражданското движение „Изправи се.бг“ настоява да се осигури машинно гласуване за предсрочните парламентарни избори, като направи прогноза, че такива ще се осъществят.

„Събуди се, ЦИК, за машините!” бе слоганът на нейната акция. Без машини „няма да има честни избори и държавата ще се превърне в София-2 – изборите ще се правят от групировките, от мутрите, от подземния свят, както беше в София и в други градове на последните местни избори, за които специално с решение на парламента машинното гласуване беше отменено“, каза бившият омбудсман.


Прочетете още:

Протестиращи нахлуха в Министерството на правосъдието

Ескалация на напрежението: Кола опита да мине през протестиращи, трима души са задържани

Важно днес

Борисов атакува проектобюджета, от властта се справял само Копринков

Лидерът на ГЕРБ ще прави алтернативен кабинет с нови кадри

12:51 - 28.06.2026
GEN Z дневници

Vol. 123: Gen Z търси смисъл. Obsession и хорърът на тревогите

И как се оцелява в Западна Европа без климатик?

12:30 - 28.06.2026
галерия

Сериалите, които ще гледаме през юли 2026 г.

Събрахме най-интересните сериали в стрийминг платформите през юли

12:30 - 28.06.2026
Важно днес

Двама души пострадаха при пожар в столичния кв. „Лозенец“

Причините за пожара се изясняват

10:36 - 28.06.2026
Важно днес

Иран атакува американски обекти в Бахрейн и Кувейт след новите удари на САЩ

Техеран предупреди, че преговорите за край на войната може да бъдат прекратени, ако Вашингтон продължи атаките

09:56 - 28.06.2026
Важно днес

Жълт код за опасни горещини е обявен в 14 области

В началото на юли се очакват гръмотевични бури и риск от градушки

09:37 - 28.06.2026
Важно днес

Вучич обяви, че ще подаде оставка до седмици

Сърбия ще проведе предсрочни президентски и парламентарни избори

09:01 - 28.06.2026
Спорт

Лео Меси отново вкара и счупи пореден рекорд на Световното

Аржентина няма спиране

07:42 - 28.06.2026