Протестиращите не бяха допуснати до заседанието на ЦИК Снимка: © facebook.com/БОЕЦ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Поредната блокада-изненада на протестиращите бе пред сградата на Централната избирателна комисия (ЦИК). Десетки недоволни граждани се събраха пред входа тази сутрин и обявиха, че ще опитат да влязат на заседанието в 10 ч. Те обаче не бяха допуснати и се разотидоха още преди планирания час.

Те са представители на сдружение БОЕЦ (България Обединена с Една Цел). Издигнаха голям плакат с надпис „Свобода и справедливост – битката на гражданите“ и казаха, че ако не бъдат допуснати до днешното заседание на ЦИК, няма да позволят да се влезе в сградата. Демонстрантите настояваха за видео заснемане при преброяването на бюлетините на изборите, за да няма подмяна на „чувалите“. Искат „честен начин, по който да можем да изберем народни представители, президент, кметове, местна власт и така нататък“, призоваха те, както се вижда от видеото, публикувано от БОЕЦ във „Фейсбук“.

Никой от членовете на ЦИК обаче не влезе през главния вход и малко преди 10 ч. на място се появи полиция, която спря действията на протестиращите и ги отмести от входа. Демонстрантите останаха недоволни: „Всяка една институция, която отказва да говори с гражданите, а го прави чрез МВР, е спряла да изпълнява своята обществена функция. Вече не живеем в демокрация, а в диктатура".

"ЦИК са предали на НСО да предаде на МВР да предаде на гражданите да чакат", недоволстват гражданите. Те обявиха, че утре или на следващия ден ще направят "Блокада номер 3" – пред една "особено важна за мафията институция". "

Но по-важното е, че тази институция има само един вход – или няма да влязат, ако не бъдем допуснати, или няма да излязат, ако са вече вътре", обявиха те. "Набелязали сме достатъчно сгради. Ще обиколим всички. Както виждате, правим го ефективно. Искаме оставки на хора, но тях ги няма".

Още в 7:00 ч. тази сутрин пред входа на сградата пристигнаха поддръжници на Мая Манолова, както и бившият омбудсман. Лидерът на гражданското движение „Изправи се.бг“ настоява да се осигури машинно гласуване за предсрочните парламентарни избори, като направи прогноза, че такива ще се осъществят.

„Събуди се, ЦИК, за машините!” бе слоганът на нейната акция. Без машини „няма да има честни избори и държавата ще се превърне в София-2 – изборите ще се правят от групировките, от мутрите, от подземния свят, както беше в София и в други градове на последните местни избори, за които специално с решение на парламента машинното гласуване беше отменено“, каза бившият омбудсман.


Прочетете още:

Протестиращи нахлуха в Министерството на правосъдието

Ескалация на напрежението: Кола опита да мине през протестиращи, трима души са задържани

Важно днес

Иван Демерджиев: Недопустимо е празен тир да мине през мантинелите с лекота

Прокуратурата отхвърли версията, че катастрофата е причинена от спукана гума

13:03 - 25.06.2026
Важно днес

Тръмп поиска още 87 млрд. долара за войната с Иран след сблъсък с републикански сенатор

Конгресът настоя президентът да спре военните действия или да поиска одобрение, преди да ги продължи

12:50 - 25.06.2026
Бизнес

Държавата чака туристи от Словакия, Полша и Унгария да "спасят" летния сезон

Очакват се по-малко туристи от Германия и Великобритания това лято

11:20 - 25.06.2026
Важно днес

Венцеслав Стефанов: Тирът от трагедията на "Тракия" пресича мантинелите като вафли

Съпругата на треньора на загиналите деца от "Славия" е в критично състояние

10:37 - 25.06.2026
Важно днес

Кабинетът на Радев запазва заплатите на чиновниците, докато вдига максималния осигурителен доход

Не се предвиждат съкращения в администрацията, а само отпадане на незаетите щатове

10:14 - 25.06.2026
Важно днес

Опасните жеги затвориха Лувъра и чупят температурни рекорди в Западна Европа

Франция отчете най-горещия ден в историята си

08:25 - 25.06.2026
Важно днес

Трусове с магнитуд 7,2 и 7,5 разтърсиха Венецуела

В страната е обявено извънредно положение, предполага се, че жертвите ще са хиляди

07:30 - 25.06.2026
Важно днес

Дете пропадна в шахта в София

Инцидентът е станал в района на 4-и километър

20:21 - 24.06.2026