Президентът Румен Радев е поискал Конституционният съд да обяви за нищожен отказа на Наталия Киселова да внесе за обсъждане искането му за референдум за еврото.
Това е вторият му опит да прокара въпроса: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро” през 2026 г.?", точно преди Европейската комисия и Европейската централна банка да дадат окончателна положителна оценка за присъединяването на страната към еврозоната.
Според Радев - Киселова е нарушила Конституцията, като е "иззела правомощия на Народното събрание" с директното си отхвърляне на въпроса. Самата тя е специалист по конституционно право и се поризнесе, че въпросът е недопустим, защото противоречи на основния закон.
"Държавният глава също така поддържа, че разпореждането на председателя на Народното събрание със своето съдържание и де факто произнасяне по съществото на поставения въпрос изземва конституционно-установени правомощия на Народното събрание. То прегражда развитието на нормативно-уредено производство, създава несигурност и ограничава упражняването на правото на прякото участие на гражданите в държавната власт, което го прави несъвместимо с правния ред и процесуална логика", се казва в прессъобщението от "Дондуков" 2.
Радев твърди още, че Народното събрание не може да си позволи "мълчалив отказ" по въпроса дали да има или да няма референдум за еврото, а е трябвало да вземе решение независимо дали ще отхвърли предложението на президента.
"Никой друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание", казва Радев.
На практика - мнозинството в парламента така или иначе щеше да отхвърли въпроса.
171 души (повече от 2/3) от народните представители се подписаха под обща декларация на премиера Росен Желязков и управителя на БНБ Димитър Радев в категорична подкрепа за най-бързо въвеждане на еврото в България.
Въпреки това стратегията на Румен Радев е да намери повод да блокира процедурата - това можеше да стане, ако НС беше взело решение да отхвърли въпроса и президентът да се възползва от правото си да сезира Конституционния съд. Това би могло да повлия върху политическата оценка на ЕК и ЕЦБ за готовността на България да влезе в еврозоната.
Докладите се очакват да бъдат публикувани на 4 юни. Ако те са позитивни - каквото е общото очакване - еврото може да замени лева като национална валута от 1 януари 2026 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: