Радев видя “Лукавия” в критиките срещу референдум за еврото Снимка: © Screenshot

Президентът Румен Радев се опита да обясни рязката промяна в позицията си, че провеждането на референдум за еврото е "невъзможно, незаконно и противоречи на Конституцията".

"Ако си спомняте, Конституционният съд разгледа друг въпрос, с друго съдържание и формулировка. Аз в моя референдум не казвам "за" или "против" еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и времевата рамка. И това не могат да го правят шепа политици и ЕК, тук трябва да се чуе българският народ, всичко останало е от Лукавия", заяви Радев в отговор на журналистически въпрос - ден след като навръх Деня на Европа обяви, че ще инициира референдум за въвеждането на еврото.

Въпросът, който Радев формулира, е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?". Всъщност едно от решенията на Конституционния съд по темата се отнася до подобна формулировка по подписката на "Възраждане" с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г." - тоест отново формално не е "за" или "против" еврото.

Тогава КС прие, че въпросът за евентуално отлагане на членството в еврозоната до 2043 г. би представлявало "едностранна промяна на международно задължение, което е недопустимо по чл. 85, ал. 3 от Конституцията".

"Само ЕС (чрез Съвета) може да преценява кога България е готова за еврото, не Народното събрание, нито суверенът чрез референдум. Въпросът би поставил пречка пред поетото задължение за членство в еврозоната и блокирал развитието на европейската интеграция – противоречие с чл. 4, ал. 3 от Конституцията", се казваше в мотивите на решението.

КС поддържа, че даденото от България съгласие за участие в паричния съюз, включително и за приемането на еврото, е предварително и обвързващо държавата условие за членство в Европейския съюз.

Преценката за момента, в който държавата може да приеме общата валута, не се извършва от националния парламент, а от Съвета на ЕС, по предложение на Европейската комисия, след консултация с Европейския парламент и след препоръка с квалифицирано мнозинство на членовете на Съвета.

През 2023 г. Народното събрание не се съгласи да организира национално допитване, а Конституционният съд потвърди легитимността на отказа, след като беше сезиран от депутатите на Костадин Костадинов с ключова подкрепа от ИТН.

КС прие, че Народното събрание е било в правото си да отхвърли искането за референдума, защото не бива да допуска "народът да бъде подвеждан да участва в гласуване, за което изначално е ясно, че резултатът от националния референдум няма да произведе целените правни последици".

Мотивът беше, че Законът за прякото допитване забранява с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори.

Държавният глава е една от страните, които има право да направи предложение за национален референдум до Народното събрание, но парламентът не е длъжен да го приеме.

Самият Радев неведнъж е заявявал, че провеждането на референдум по теми, ратфицирани в международни споразумения, противоречи на Конституцията, но изненадващо обърна позицията си на 180 градуса.

Радев заяви още, че е "предложил референдум, а не партия и всичко останало са спекулации, които искат да отдалечат хората от основния дебат", като по думите му "търси консенсус" в обществото по важен въпрос като смяна на валутата.

България е във валутен борд от 1997 година насам. Оттогава българският лев е прикрепен първоначално към курса на германската марка, а впоследствие към еврото. Оценката за готовността на България за влизане в еврозоната се очаква в началото на юни. В отговор на въпрос защо едва сега инициира допитването, Радев повтори, че "доверието в институциите е критично ниско".

Той коментира още, че е бил наясно с мнението на секретаря си по правни въпроси Крум Зарков, който обяви, че подава оставка, защото въпросът в референдума е конституционно недопустим.

"Не бива да подменяме големия стратегически залог с индивидуалната драма", заяви Румен Радев.

Президентът Румен Радев Как Радев забрави, че референдум за еврото е "невъзможен, нелегитимен и противоречи на Конституцията"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

49-годишният Георги Петков игра титуляр в Първа лига и счупи рекорд

Славия” и “Локо” (София) изиграха много скучен мач

17:03 - 10.05.2025
Важно днес

Националната галерия ще има нов директор - Яра Бубнова не е допусната до конкурса

Министерството на културата обяви имената на допуснатите кандидати до конкурса за директор на НХГ

17:01 - 10.05.2025
Важно днес

“Възраждане” си приписа референдума - Радев “получил инструкции” след техни визити в САЩ и Москва

"Дипломатическите усилия на Възраждане в международен план дадоха резултат и президентът получи инструкции"

16:10 - 10.05.2025
Важно днес

Индия и Пакистан са договорили „пълно и незабавно“ прекратяване на огъня (Обновена)

Новината идва, след като Пакистан свика съвещание за ядрения си арсенал

15:30 - 10.05.2025
Важно днес

Украйна и европейските ѝ съюзници призоваха за 30-дневно примирие с Русия от понеделник (Обновена)

Макрон призова за "директни разговори" между Украйна и Русия

14:58 - 10.05.2025
Важно днес

Борисов призова НС "дори да не разглежда искането за референдум за еврото"

Парламентът да отхвърли предложението - противоречи на Конституцията

11:48 - 10.05.2025
Важно днес

Киселова раздвоена между правото и Радев: Въпросът за референдума е спорен

В Народното събрание все още няма внесено предложение от президентството

11:25 - 10.05.2025
GEN Z дневници

Vol. 66: Коя е Балерина Капучина, Аз и моите гугутки, Gen Z избира следващия папа

Добре дошли в света на brainrot

08:57 - 10.05.2025