До преди месец не бяха много хората в България, които познават името Ралф Рангник. Историята на временния мениджър на "Манчестър Юнайтед" обаче ни показва, че той е именно това, от което червените дяволи имат нужда - въпросът е дали ще му позволят да направи своята магия.
63-годишният специалист е истински футболен реформатор - човек с ясна визия за това как един клуб трябва да изглежда не само на терена, но и извън него. С отчетлив стил на игра, който го съпътства през цялата му кариера и в последно време е свързван с друг германски треньор - Юрген Клоп и неговият "гегенпресинг". Ако обаче Клоп е посланик на този начин на игра, то Рангник носи прозвището на негов "кръстник".
Връщаме лентата назад до 1983, когато Ралф играе като халф за нискодивизионния "Виктория Бакнанг". В противоположната страна на игрището е "Динамо Киев" на Валери Лобановски. Малко след началото на мача Рангник спира изумен, за да проброи опонентите си, тъй като константната преса на руския клуб остава впечатлението, че са с повече състезатели на терена.
"Станахме свидетели на гений", разказва той по-късно. Лобановски и Ариго Сачи ("Милан", 1987-1991) се превръщат в основните влияние, формирали вижданията на германеца за това как най-ефикасно може да се практикува футбол. "Хеви метъл" описанието за стила на Клоп пасва и тук.
"От една страна успява да постигне успехи бързо, а същевременно е човек, който мисли в дългосрочен план," казва за него пред BBC Александър Розен - футболният директор на "Хофенхайм".
И докато понякога краткосрочните резултати също са ценни, пред Рангник винаги дългосрочните цели са с предимство. Тези, които са работели с него, веднага акцентират върху изключителното му умение да преобразува клубовете и да изгражда навици, които се вплитат в същността на отбора.
В миналото той може да се похвали с три изумителни трансформации. В "Улм", "Хофенхайм" и "РБ Лайпциг". Специалитетът му - да поема клубове от долните дивизии и да ги превръща в пълноценни представители на най-високото футболно ниво в страната.
Извежда "Улм" от трета дивизия до дебют в Бундеслигата, а в "Хофенхайм" постига две поредни промоции, а структурата, която изгражда там отвежда тима до Шампионска лига и продължава до днес да бъде в основата на успехите им.
Неговото върховно творение обаче е "РБ Лайпциг".
През 2012 поема длъжността на спортен директор в двата европейски отбора собственост на Red Bull - в Залзбург и Лайпциг. Получава пълна свобода да влияе на всеки аспект от клубовете, а нужните ресурси също са налице.
"Ралф мрази да губи време - иска да предприема следващите стъпки," разказва пред BBC Александър Зонигер, който го назначава в Лайпциг. "Ако някой в "Манчестър Юнайтед" си мисли, че ще отнеме три или четири години, за да се усети влиянието му - никакъв шанс. Ако хората не правят това, което той очаква от тях, ще ги замени."
"Той винаги казва, че футболът е пъзел от 100 парчета и трябва да можем да предоставим всяко от тях на играчите, за да станат те по-добри. Това прави с храната им, психическата подготовка, физическите нужди - проверява дори координацията им."
Когато Рангник поема клуба, той е в четвърта дивизия. Само четири години по-късно вече се озовава в Бундеслигата. Всички определят именно германският специалист като архитектът зад амбициозният проект.
Иновативните му идеи са много. На тренировка дава на играчите осем секунди да спечелят топката и десет, зад а вкарат гол. Вярва в изграждането на по-бързи умове пред това на по-бързи крака. Всеки малък детайл се премества от периферията към центъра на вниманието - използва експерти, които да се грижат за съня на състезателите, а преди всяко занимание се провеждат тестове, които проверяват какво натоварване би било подходящо за конкретния ден."
"Ралф не е просто треньор, той е като психолог," разказва бившият нападател на Хофенхайм Чинеду Обаси. "Знае как да извлече най-доброто от играчите, знае как да го поиска и очаква да го изпълниш."
Енергията е много важна за начина на игра на специалиста и именно затова в един момент усеща, че подходящият избор за него са младите състезатели - възстановяват се по-бързо и все още не са придобили лоши навици.
Да, стратегията му работи безотказно. Кабинетът му с отличия е почти празен. В "Шалке" остава на една ръка разстояние от успехите, стигайки до полуфинал на Шампионски лига и второто място в първенството през 2004-05. В "Щутгарт" преживява първата си среща с футболисти с голямо его и това води до провал - не всеки следва указанията му и усилията остават напразни. Оттогава (1999) минава дълго време и "Манчестър Юнайтед" е перфектната възможност да преодолее и това предизвикателство.
Ралф Рангник е способен да преобрази гигантите от Манчестър, при които проблемите в последните години далеч не са само в треньорския щаб - трансферната политика и управлението на клуба не са на нивото на останалите им конкуренти във Висшата лига, а на терена след напускането на Алекс Фъргюсън липсва идентичност.
Назначаването му може да е преломна точка в модерната история на клуба, но този път задачата му е по-трудна от обичайното. Това е неговият Еверест. Изглежда сякаш са готови да му се доверят, тъй като първоначалната му шестмесечна треньорска роля ще прелее към такава на консултант в рамките на следващите две години. Предстои да разберем дали ще успее да го изкачи въпреки егото на звездния състав и костеливата структура на червените.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: