Как Си Дзинпин прилага стратегията "Разделяй и владей" в Европа Снимка: © Getty Images

Пекин продължава да е суперсила, която не смята не да губи влиянието си в Европа: така в едно изречение може да се обобщи посланието на китайския президент Си Дзинпин, който след няколко дни на Стария континент се завърна в родината си.

Визитата му в Европа започна във Франция, където президентът Еманюел Макрон му подари луксозна колекция коняк и го заведе на обяд в Пирените, за да продължи с посрещане, далеч от скромното в Белград и Будапеща.

Кацането му в Белград прекъсна дори програмата на обществената телевизия, за да бъде излъчено на живо, а в първия ден на посещението му хиляди сърби скандираха "Китай" и развяваха китайски знамена пред сградата на президентството.

Двете държави успяха да подпишат 29 споразумения в различни сфери, а в подписана лично от Си Дзинпин статия в проправителствения сръбски вестник "Политика" той даде да се разбере, че тонът на посещението следва линията на Белград. А тя е твърдо против НАТО, привидно желание за членство в ЕС, поддържане на историческата близост с Кремъл, против военната подкрепа за Украйна и със сигурност с приятелски отношения с Китай.

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че с китайския му колега пишат история и след грандиозното посрещане го изпрати при друг техен общ приятел - унгарския премиер Виктор Орбан.

В Будапеща Си Дзинпин беше посрещнат отново с червен килим и тържествено.

Споразуменията, които двете страни подписват, са по-малко от тези в Белград - 18, но сред тях са ключови инфраструктурни проекти като високоскоростни влакове, които да свързват центъра на Будапеща с летището, както и жп линия, с която китайските стоки да стигат от фабриките в Източна Унгария до Западна Европа.

И разбира се, реконструкцията на железопътната линия Будапеща - Белград на стойност 2,1 млрд. долара, по-голямата част от която се финансира със заем от Китай. Инвестицията е част от китайската инициативата "Един пояс, един път".

"Желанието ни е това посещение да се превърне в отправна точка за укрепване на двустранните отношения и сътрудничеството между двете страни и да го издигнем на едно по-високо ниво," казва китайският премиер след срещата си с Орбан.

Унгарският премиер е най-близкият съюзник на руския президент Владимир Путин в държавите от ЕС. Той беше и единственият европейски лидер, който поздрави Путин след "победата" му на президентските избори в Русия през март. Орбан стои твърдо на позицията, че не трябва да се изпращат оръжия на Украйна и често критикува западните санкции срещу Москва.

Наред с Путин и представителите на талибаните, Орбан беше и сред гостите на форума, посветен на 10-тата годишнина на инициативата "Един пояс, един път" през октомври миналата година в Пекин.

По време на общата пресконференция със Си Дзинпин сега в Будапеща Орбан не пропусна да отбележи, че страната му първа в Европа става част от мегапроекта на Китай,както и че 75% от чуждестранните инвестиции в Унгария идват именно оттам - за разлика от търговските отношения между ЕС и Китай, които далеч не са процъфтяващи.

Унгарският премиер подчерта и водещата според него роля на Китай в международната политика и определи страната като един от "стълбовете на новия световен ред".

Китайският президент от своя страна обясни колко важна е ролята на Унгария в отношенията на Пекин с ЕС и дори обяви, че след като поеме ротационното председателство на ЕС през юли, Будапеща "ще гарантира укрепването на отношенията между общността и Китай".

Според политически наблюдатели целта на посещението на Си Дзинпин и в Сърбия, и в Унгария е била да даде ясен сигнал, че Китай ще продължи да разчита на стратегическата подкрепа на държави, които са против модела на Запада, и в същото време Пекин може да разчита за търговски инфраструктурни проекти в тях.

Като цяло според анализаторите визитата на китайския президент в Европа е довела до това, че той е успял да си отвори вратичка за още подобни срещи в бъдеще и че ще продължи да търси партньори в отделни държави в Европа на принципа "Разделяй и владей".

От друга страна той ще се опита да се възползва от слабите места в единството на ЕС, за да предотврати създаването на икономически и военен алианс със САЩ, насочен срещу Китай.

При всички случаи, според анализаторите, основният извод след края на посещението на Си Дзинпин в Европа е, че Китай ще продължи да води битка срещу каквито и да е ограничения, налагани от Запада.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

“Барса” победи “Атлетико” и оформи Ел Класико на финала за Купата на краля

Каталунците спечелиха реванша от полуфиналите срещу “Атлетико” (Мадрид) а с 1:0 като гост.

00:45 - 03.04.2025
Спорт

“Ливърпул” с още една крачка към шампионската титла на Англия

Мърсисайдци спечелиха градското дерби срещу “Евертън” с 1:0

00:14 - 03.04.2025
Спорт

ЦСКА увеличи серията си без загуба след успех над “Локомотив” (София)

Единственият гол в срещата бе дело на Улаус Скаршем

21:32 - 02.04.2025
Важно днес

Меденият месец на Тръмп и Мъск свърши - американският президент е обявил оттеглянето на милиардера

Мъск в момента оглавява Департамента за ефективност на правителството (Doge)

20:24 - 02.04.2025
Спорт

Един от най-големите таланти в плуването се отказа едва на 21 години

Йосиф Миладинов с изненадващо решение за бъдещето си

20:06 - 02.04.2025
Важно днес

Мазутното замърсяване във Варна остава с неясен източник

Деветте кораба, които бяха проверени от българските власти, са изрядни, съобщиха от Министерството на транспорта

19:13 - 02.04.2025
Спорт

Героите от САЩ ’94 ще играят благотворително за пострадалите от трагедията в Кочани

Мачът ще е на 27 април от 16:00 часа на стадион "Спартак" във Варна

18:09 - 02.04.2025
Важно днес

Инспекторка по социалните дейности от затвора в Ловеч се изказа против предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева

Окръжният съд в Ловеч най-после започна разглеждането на молбата за предсрочно освобождаване на бившата кметица на столичния район "Младост"

17:57 - 02.04.2025
Важно днес

Путин, който уж "иска мир", обяви нова мобилизация на 160 000 мъже в армията

Призовки за руската армия ще получат 160 000 души

16:58 - 02.04.2025