Православните християни в България отбелязват Разпети петък - деня на Христовото разпятие, най-тъжния ден от годината заради кръстната смърт на Божия син.
По традиция всички храмове изнасят Светата плащеница от олтара за поклонение от сутринта.
Вратите им са отворени постоянно, за да могат вярващите хора да дойдат на служба и да видят символа на господния гроб.
Плащеницата се поставя в центъра на църквата и остава до Великден. Всички миряни са призовани да се поклонят, символично преживявайки момента на смъртта.
Ритуалът включва полагане на цветя и минаването под масата с плащеницата. След това хората се покланят пред издигнатия кръст, изображението на св. Богородица и св. Йоан Богослов и ги целуват.
Цялото богослужение на Велики петък е посветено на припомняне на страданията и кръстната смърт на Богочовека. Всеки час от този ден е нов подвиг при изкупителните страдания на Спасителя.
Сутрешното богослужение възпроизвежда страшната нощ, в която юдеите търсят Исус Христос в Герсиманската градина, нанасят му рани и го измъчват. Пътят към Голгота минава през множеството, което преди дни е викало "Осана на Давидовия Син", а сега "Разпни го".
Божият син е с венец от тръни и окървавен, докато е унижаван, бит и разпънат на кръст, където тялото му умира.
Поклонението на плащеницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара минути преди пасхалното шествие на кръста.
Разпети петък е ден за строг пост и смирение.
В знак на състрадание хората отказват да ядат и да пият, забранено е да се правят шумни тържества и забавления, не се работи дори за домакинството.
Разпети петък е официален почивен ден за цяла България от 2010 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: