Разследване: Как крал Чарлз тайно печели от имоти на починали хора Снимка: © Getty Images

Крал Чарлз печели от смъртта на хиляди хора в Северозападна Англия. Имуществото на покойници, които нямат наследници, тайно се използва за обновяване на търговски имоти, собственост на краля. Това разкрива "Гардиън" в свое разследване.

Херцогство Ланкастър носи огромни печалби на крал Чарлз III в размер на десетки милиони лири по силата на остаряла система, датираща от феодални времена.

То събира финансови активи, известни като bona vacantia, като прибира имуществото на хора, починали, без да оставят изрично завещание или нямат близки роднини.

През последните 10 години херцогството е събрало повече от 60 млн. паунда от тези средства.

След приспадане на разходите, приходите от bona vacantia би трябвало да се предоставят на благотворителни организации.

Оказвa се обаче, че само 15% от тези приходи отиват за дарения.

Вътрешни документи на херцогството, с които "Гардиън" разполага, разкриват как средствата тайно се използват за ремонти на имоти, които са собственост на краля и се отдават под наем с цел печалба.

Херцогството наследява имущество bona vacantia от починали хора, чийто последен известен адрес е бил на територията на Ланкашърско графство, както е била известно през Средновековието.

Днес районът включва Ланкашър и части от Мърсисайд, Голям Манчестър, Чешър и Къмбрия.

  • Имотите на краля, посочени в изтекли документи като отговарящи на условията за използване на средствата, включват градски къщи, ваканционни имоти, селски вили, селскостопански сгради, бивша бензиностанция и хамбари, включително един, използван за улесняване на отстрела на фазани и яребици в Йоркшир.
  • Модернизацията включва нови покриви, прозорци с двоен стъклопакет, котелни инсталации и подмяна на врати. В един от документите се споменава обновяването на стара ферма в Йоркшир, което помага за превръщането ѝ в жилище от висок клас.
  • Друга модернизация помага за превръщането на селскостопанска сграда в търговски офиси.

Пренасочването на средства от bona vacantia по този начин се оказва финансово предимство за кралското имение. Практиката спомага за повишаване на рентабилността на имотите под наем, което косвено облагодетелства краля. "Гардиън" идентифицира десетки хора, чиито пари са прехвърлени към наследствените имения на краля.

Бъкингамският дворец отказва коментар. Говорител на херцогство Ланкастър посочва, че след смъртта на майка си кралят е одобрил продължаването на политиката за използване на парите на bona vacantia за "реставрация и ремонт на сгради, отговарящи на изискванията, с цел да бъдат защитени и запазени за бъдещите поколения".

По силата на обичай, който се корени в Средновековието, две херцогства, принадлежащи на кралското семейство, могат да събират bona vacantia от покойници.

  • Едното е херцогство Корнуол, което генерира печалби за принца - престолонаследник. Чарлз управляваше херцогството до скоро, но миналата година то премина към сина му, принц Уилям.
  • Другото е херцогство Ланкастър, наследено от Чарлз от майка му, кралица Елизабет II, след смъртта й преди година. И двете херцогства са професионално управлявани империи за недвижими имоти, които стопанисват обработваеми земи, хотели, замъци, офиси, складове, магазини и градски имоти, включително някои от най-добрите луксозни имоти в Лондон.

Нито едно от двете херцогства не плаща данък печалба, което им дава значително търговско предимство.

Те са се превърнали в огромен източник на средства за кралските особи, като през последните 60 години са генерирали печалби, равняващи се на повече от 1,2 млрд. паунда.

И двете херцогства твърдят, че след приспадане на разходите парите се разпределят за благотворителни цели.

На уебсайта на херцогство Ланкастър се посочва, че "приходите" от bona vacantia отиват за три регистрирани благотворителни организации след приспадане на разходите. Въпреки това счетоводните отчети показват, че само 15 % от 61 млн. паунда, събрани от bona vacantia през последното десетилетие, са били дарени на благотворителни организации.

Според източници на The Guardian тази практика e набрала темпо през май 2020 г., когато е въведена т. нар. политика SA9. Тя предоставя на служителите на херцогството нови насоки за какво може да се харчи bona vacantia.

Според SA9 средствата от bona vacantia могат да се използват за "обществено благо" за ремонт, възстановяване, запазване и защита на структурата на имотите на херцогството, когато те са категоризирани като "културно наследство".

Дефиницията обаче далеч надхвърля изброените сгради, които са включени в Националния списък на културното наследство на Англия.

Имотите на херцогството също могат да кандидатстват за финансиране, ако според официалните власти те са от "местно историческо значение". Анализ на Guardian показва, че SA9 e позволила на регионалните власти да харчат bona vacantia за около половината от портфолиото си от имоти.

Налагат се някои ограничения за начина, по който могат да бъдат изразходвани парите - например забранява използването им за кухненско обзавеждане, подови настилки и дребни електротехнически работи. Средствата обаче могат да се изразходват за ремонт на стени, основи, подове и комини, както и за подмяна на врати, пренареждане на електрическата инсталация, хидроизолация или поставяне на топлоизолация.

В документа от 2020 г., който очертава политиката SA9, изглежда се признава непряката финансова полза за монарха.Освен това дава отговор на въпроса кой е одобрил използването на парите наследените пари по този начин - кралица Елизабет II.

"Кралят потвърди, че парите от bona vacantia не трябва да се ползват за лична облага, а предимно за подпомагане на местните общности, за опазване на устойчивостта и биоразнообразието на земята и за запазване на обществените и историческите имоти в именията на херцогство Ланкастър", твърди говорителят на херцогството.

Преди да разпредели bona vacantia на благотворителни организации, херцогството отделя пари във фонд за съдебни искове, в случай че някой от преживелите роднини предяви претенции към наследството си.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025
Важно днес

Край на блокадата: Градският транспорт в София тръгва от вторник

След 6 дни на блокада наземният градски транспорт в София отново ще работи от вторник.

18:45 - 19.05.2025
Спорт

Преди финала за Купата: теренът на “Васил Левски” е в лошо състояние

Сериозно предизвикателство след финала на шоуто „Като две капки вода”

18:43 - 19.05.2025
Важно днес

Столичани излязоха на протест в подкрепа на кмета Васил Терзиев и "срещу мафията"

"Демокрацията е диалог - не синдикален шантаж", гласят плакати

18:10 - 19.05.2025
Важно днес

Тръмп иска разследвания срещу Бийонсе и Брус Спрингстийн

Звездите са "виновни" за подкрепата си за Камала Харис, вярва президентът на САЩ

17:00 - 19.05.2025
Важно днес

Инфлацията в България ще спадне през 2026 г., напук на внушенията срещу еврото

ЕК представи икономическата си прогноза за тази и следващата година

16:42 - 19.05.2025
Кино и сериали

"Пушилка" по Max - високоскоростно приключение от старата школа

Джош Холоуей (Lost) влиза в ролята на най-добрия шофьор на мафиотски бос

16:30 - 19.05.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Борисов се отказа да "наказва" софиянци, защото подцени ситуацията

"Да, България" поиска оставките на бордовете на транспортните дружества, които обслужват градския транспорт в София

15:18 - 19.05.2025
Пътуване

Ryanair вдига цените на билетите след спад в годишната печалба

Пътуванията с авиокомпанията ще поскъпнат с до 6% това лято

14:55 - 19.05.2025