*статията е обновена към 19:40ч. с информацията от министерството на финансите
България ще поиска извънредна оценка за въвеждане на еврото до края месеца. Това съобщиха от финансовото министерство, след като Теменужка Петкова беше изслушана от Еврогрупата в Брюксел за готовността на България да въведе единната валута от 1 януари 2026 година.
Петкова е заявила, цитирана от пресцентъра на министерството, че "с благоразумната си фискална политика България отдавна е заслужила членството си в еврозоната, затова очакваме това да стане факт на 1 януари 2026 година".
Българският финансов министър подчертава, че "предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция. България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни Конвергентни доклади".
По-рано еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи 1 януари 2026 година като "реалистична" цел, но предупреди, че страната има още работа за вършене.
"Тази дата е целта, която България си постави. Разбира се, важно е да бъдат изпълнени всички критерии от Маастрихт - за инфлацията, където нещата се движат в тази посока, но тя е сравнително близо до референтната стойност, също така и за фискалните резултати.
Така че ние очакваме средносрочния фискален структурен план според новата рамка за икономическо управление, както и други аспекти от подготовката.
Смятам, че целта е реалистична и от Комисията сме склонни да я подкрепим, но има още работа за вършене", коментира Домбровскис, цитиран от БНР.
Финансовият министър Теменужка Петкова отиде Брюксел, за да представи пред финансовите министри от еврозоната напредъка на България за въвеждане на единната валута.
В края на януари Петкова не поиска извънредна оценка за готовността на страната за въвеждане на еврото именно с аргумента, че правителството първо ще подготви проект на бюджет за 2025-а, както и тригодишната прогноза за икономиката на страната
Правителството декларира, че ще подаде искане за извънредна оценка едва след като страната покрие критерия за инфлация, въпреки че се отклонява минимално това изискване. По-късно Петкова допусна и проблем с покриване на критерия за бюджетен дефицит. Затова било много важно пред ЕК и ЕЦБ страната ни да представи редовен бюджет за 2025 г. с дефицит до 3%.
Тогава Петкова заяви, че едва след като бъде изслушана от Еврогрупата на 17 февруари, и "ако ги убедим, че покриваме критериите", в 14-дневен срок може да подадем искане за т.нар. извънреден конвергентен доклад.
Правителството на Росен Желязков обаче не спази собствения си срок и отложи представянето на проект за бюджет за 2025 година - вместо до 14 февруари, това ще стане до 21-ви.
Данните за изпълнението на бюджета за януари все още се бавят по неясни причини. След като финансовия министър описа апокалиптична картина и дефицит от 407 млн.лева за януари, по-късно стана ясно, че всъщност януари изглежда завършва с излишък.
Официална информация от финансовото министерство все още няма, въпреки че данните обичайно се публикуват в началото на месеца.
Според данните на Националната статистика средногодишната инфлация в България към януари се задържа на ниво от 2,6% , предстои Евростат да обяви и данните за останалите европейски държави.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: