България се изкачва с 21 позиции в класацията на „Репортери без граници“ за свобода на журналистиката и вече заема 91-во място спрямо 112-ото за миналата година. Молдова също бележи скок и се позиционира на 40-о място.
Тази година се посочва, че смяната на властта у нас носи оптимизъм за свободата на словото, макар все още много медии да остават собственост или под контрола на олигарси.
"Сплашването на журналисти от политици, административен и съдебен натиск срещу издатели и журналисти са обичайна практика в страната. След близо 12 години управление на премиера Бойко Борисов, през което свободата на медиите беше в упадък и определени медии бяха използвани за упражняване на политическо влияние, България премина през серия от предсрочни избори през 2021 г.", пише в доклада.
"Медиите са почти изцяло зависими от приходите от реклама, в които държавата играе важна роля", продължават авторите на документа. "Разпределението на национални и европейски средства към медиите от правителството е напълно непрозрачно, което позволява търгуването на публично финансиране за благоприятно отразяване."
Гърция вече заема последното място в листата на свободната журналистика със своята 108-ма позиция от общо 180. Причината да е там е убийството на известен разследващ журналист през април миналата година.
Украйна е на 106-о място, Русия на 155-о, а Беларус - 153. Традиционно лидери по този критерий са Норвегия, Дания и Швеция.
В ситуация на война „Репортери без граници“ отбелязват двойно нарастване на поляризацията и информационен хаос в глобален мащаб.
Причината България да изпаднe до дъното на класацията за свобода на словото (111-о място за 2020 г. и 112-0 за 2021 г.) в последните години, освен собствеността на медиите беше и фактът, че убийството на 30-годишната журналистка Виктория Маринова в Русе беше класифицирано като политическо.
Вътре в демократичните общества разделението на общественото мнение става по „модела на Fox News“ - политически контролирана медия и последващо разпространение чрез дезинформационни вериги, които се подсилват от начина, по който функционират социалните медии и техните филтри.
Налице са цели онлайн платформи, които водят пропагандна война срещу демокрациите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: