Таксите за студенти и докторанти в държавните университети могат да отпаднат още тази година, ако Народното събрание приеме промени в Закона за висшето образование, които правителството смята да предложи. Става дума за учещите, които са приети във висше учебно заведение с държавна поръчка. Проектът на Министерския съвет за реформата ще бъде качен за обществено обсъждане на портала за обществени консултации strategy.bg, а основният мотив за отпадането на таксите е да се подпомогне борбата с демографската криза.
Ако предложението на кабинета бъде прието, таксите ще бъдат поети от държавата, така че студентите няма да има нужда да плащат за втория семестър на настоящата академична година, обясни на брифинг в Министерския съвет премиерът Николай Денков.
"Основното сега е да знаем, че няма умен младеж в България, който да иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси," заяви премиерът.
По думите му мярката ще струва на бюджета между 120 и 150 млн. лв., за които вече е получена подкрепата на Министерството на финансите.
Денков уточни, че за академичната 2022/23 година е имало общо 188 194 записани студенти и 6259 докторанти, като за настоящата академична година броят им е подобен.
В момента средната годишна такса е 1050 лв. за студенти и 1300 лв. за докторанти.
Освободени от плащането на такси са студентите в 8 професионални направления и 18 защитени специалности.
По данни от бюджета на най-голямото висше учебно заведение у нас - Софийския университет "Св.Климент Охридски" - приходите от такси за обучение, заложени в бюджета за миналата година, са били 19,3 млн. лв.
И от студентските съвети, и от съвета на ректорите застават зад предложението на Министерския съвет.
"Това няма да е еднократен акт, а заедно с тази стъпка на премахването на таксите за висшето образование, ще обсъждаме много сериозно другите въпроси, свързани със заплатите, с коефициентите за финансиране на отделни специалности и капиталовите разходи на университетите," заяви ректорът на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров.
Премиерът от своя страна потвърди, че не става дума за еднократна мярка и поясни, че след като изтече едномесечния срок на общственото обсъждане, промените ще бъдат предложени за гласуване в парламента.
С промените в закона правителството предлага още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но без за това да е необходимо решение на Министерския съвет.
В същото време се предвижда таксите за тази академична година да бъдат намалени наполовина до два месеца след обнародването на промените.
Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища няма да бъдат променяни.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: