Бляскавата церемония по откриването на 78-ото издание на френския кинофестивал се превърна в трибуна за остра критика срещу американския президент Доналд Тръмп.
Холивудският актьор Робърт Де Ниро, който беше отличен с почетна „Златна палма“ за приноса си в киното, използва случая, за да защити демокрацията и да отправи силно послание срещу президента на САЩ, който преди седмица обяви мита дори върху киноиндустрията и филмите, които се снимат извън щатите.
„В моята страна се борим здраво за демокрацията, която някога смятахме за даденост. Това засяга всички нас тук, защото изкуството е онова, която обединява хората, като тази вечер. Изкуството търси истината. Изкуството прегръща разнообразието. Затова и то е заплаха. Ние сме заплаха за автократите и фашистите“, заяви носителят на две награди Оскар, след като получи почетната си "Златна палма" от Леонардо Ди Каприо.
Самият Ди Каприо остана на сцената до Де Ниро до края на речта му, която предизвика бурни аплодисменти.
„Президентът на Америка се е назначил за ръководител на една от нашите водещи културни институции (Кенеди Център, бел.ред.). Той намали финансирането и подкрепата за изкуствата, хуманитарните науки и образованието. И сега е обявил 100% мито върху филми, произведени извън САЩ.“, продължи Де Ниро.
„Не можете да поставите цена на креативността, но явно можете да поставите мито върху нея. Разбира се, това е неприемливо. Всички тези атаки са неприемливи. И това не е само американски проблем, това е глобален проблем. Не можем просто да седим и да гледаме като на кино. Трябва да действаме и трябва да действаме сега“, каза Де Ниро и отбеляза, че протестите трябва да са мирни, но решителни.
„Време е всеки, за когото свободата е ценна, да се организира, да протестира, и когато настъпят избори, да гласува. Гласувайте. Тази вечер, и през следващите 11 дни, показваме нашата сила и ангажимент, като празнуваме изкуството в този величествен фестивал. Свобода, равенство, братство", завърши речта си знаменитият актьор.
Световните събития и тежестта им върху изкуството бяха засегнати и от водещия на церемонията по откриването на кинофестивала в Кан - френският актьор Лоран Лафит.
Той също произнесе реч за актьорите, тяхната роля в оформянето на киното и въздействието, което могат да имат, когато използват популярността си, за да предизвикат промяна.
„Актьорът не е просто малко егоцентрично същество“, каза той, като подчерта, че за "артистите изказването на мнение често е форма на саможертва".
След това той отдаде почит на известни актьори като Джеймс Стюарт, Жан Габен, Жозефин Бейкър, Марлен Дитрих, Ричард Гиър, Изабел Аджани, Тарен Алудости, Рок Хъдсън, Адел Ханел и украинския президент Володимир Зеленски (когото Лафит нарече актьор, на когото се налага да воюва), които са оказали положително влияние върху въпроси като климатичните промени, равенството, расизма, имиграцията, правата на ЛГБТ и други.
Лафит също критикува Тръмп, припомняйки как теми, за които изброените изброените от него актьори са се борили, са „забранени от администрацията“ на последната суперсила в света.
Водещият каза, че артистите имат задължение в изборите, които правят.
След като насочи вниманието към войната, климатичните промени и правата на хората, Лафит призова за ангажираност и смелост в изкуствата, като подчерта, че фестивалът в Кан е място за гражданско кино и цитира популярната реплика, че само "смелите могат да правят кино".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: