Руският газ става все по-излишен. Румъния ще доставя гориво за ЕС Снимка: © Getty Images

Румъния ще доставя природен газ до Германия от 2027 година. Това е и годината, от която Европейският съюз си поставя за цел да прекрати изцяло доставките на синьо гориво от Русия.

Австрийската компания OMV, която разработва румънското находище Neptun Deep в Черно море, е подписала първото си споразумение за износ на газ за германската Uniper. Сделката е за доставка на 1,7 милиарда кубически метра природен газ и е за период от 5 години след 2027-ма. Информацията беше съобщена най-напред от агенция Reuters, а впоследствие и официално потвърдена от румънското министерство на енергетиката.

"Обемът, който ще бъде изнасян към Германия, представлява под 1% от общата очаквана продукция от находището Neptun Deep. Това е незначително количество, запасите в находището се оценяват на над 100 милиарда кубически метра природен газ", отбелязва министерството на енергетиката в Румъния.

В съобщението пише, че оказването на помощ на Европа за освобождаването ѝ от руското влияние заради енергийните ресурси е изцяло в духа на европейската солидарност и единния пазар и "тази стъпка потвърждава позицията на Румъния на регионален стълб на енергийната сигурност на ЕС".

Румъния вече е най-големият производител на природен газ сред страните членки на ЕС.

В момента страната добива около 8-10 милиарда кубически метра газ годишно и изцяло покрива потреблението си без да зависи от внос. От 2027 г. се очаква годишната продукция в Румъния да се увеличи до 18-20 милиарда кубически метра газ.

Проектът Neptun Deep се разработва съвместно от компаниите австрийската OMV и румънската Romgaz, като всяка от компаниите има 50% участие в находището. Запасите се оценяват на 100 милиарда кубични метра природен газ, което прави находището едно от най-големите в ЕС.

Новината за договора за бъдеща доставка на природен газ от Neptun Deep за Германия идва седмица, след като спря транзитът на руски газ за Европа през Украйна, на чиято територия Москва вече три години води война.

ЕС значително намали вноса на газ от Русия, след като тя започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., но някои източноевропейски страни членки все още зависят в голяма степен от руските доставки. Единственият тръбопровод, по който още тече руски газ към Европа, вече е участъкът от "Турски поток" през България. На него разчитат Сърбия и Унгария.

Според данни на ЕС руският газ е бил под 10% от вноса на блока през 2023 г., в сравнение с над 40% през 2021 г.

Все пак някои страни членки, включително Унгария, Словакия и Австрия, продължават да внасят значителни количества газ от Русия.

Украйна спря транзита на руски газ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Adidas обяви официално своето партньорство с Григор Димитров

„Да пристигнеш със стил – Григор Димитров и Adidas Tennis"

09:34 - 09.01.2025
Важно днес

АПИ носи част от вината за катастрофата, убила 45 души на АМ "Струма"

Заблуждаващи маркировка и знаци, некачествени мантинели са допринесли за трагедията

09:09 - 09.01.2025
Важно днес

Депутатите се заемат с държавните разходи за 2025, докато Бюджет още няма

Удължителният закон е само временно решение за 3 месеца

08:03 - 09.01.2025
Важно днес

Нов пожар достигна до Холивуд и застрашава Алеята на славата

Огънят гори в района на някои от най-известните туристически обекти в Лос Анджелис

07:41 - 09.01.2025
Политика

Изборният кодекс ще бъде променен: Пет проекта получиха подкрепа

На следващите избори може да има нови преброители на гласовете

18:47 - 08.01.2025
Важно днес

САЩ премахват визите за румънците

Официално това ще стане на 10 януари

15:35 - 08.01.2025