Украйна спря транзита на руски газ през територията си, след като на 1 януари изтече петгодишният договор между украинския газов оператор „Нафтогаз“ и руския „Газпром“.
"В 7 часа тази сутрин, в интерес на националната сигурност, бе прекратен транзитът на руски природен газ по територията на Украйна. Киев уведоми за това чуждестранните партньори по предвидения за това начин", се казва в изявление на украинското министерство на енергетиката.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви по-рано, че страната му няма да позволи на Русия „да печели допълнителни милиарди на нашата кръв“ и е дала на Европейския съюз една година за подготовка. Анализатори изчисляват, че спирането на руския транзит на газ през Украйна ще генерира загуби от около 7 млрд. долара на година за "Газпром".
Европейската комисия обяви, че газовата система на континента е „устойчива и гъвкава“ и разполага с достатъчен капацитет, за да се справи с края на транзита през Украйна.
Русия все още може да доставя газ на Унгария, както и на Турция и Сърбия, чрез газопровода „Турски поток“, преминаващ през Черно море и България.
ЕС значително намали вноса на газ от Русия, след като тя започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., но редица източноевропейски членки все още зависят в голяма степен от доставките на Русия.
Според данни на ЕС руският газ е бил под 10% от вноса на блока през 2023 г., в сравнение с 40% през 2021 г.
Все пак някои страни членки, включително Словакия и Австрия, продължават да внасят значителни количества газ от Русия.
Австрийският енергиен регулатор заяви, че не очаква прекъсвания, тъй като източниците вече са диверсифицирани и са изградени резерви.
Газопроводът от Русия през Украйна излиза на територията на Словакия, която сега е основната входна точка за руски газ в ЕС. Страната настоява да получава руски газ, а проруският премиер Роберт Фицо, който наскоро посети Москва, за да говори с Путин, заплаши да спре доставките на електричество за Украйна.
В отговор Володимир Зеленски го обвини, че помага на Путин „да финансира войната и да отслабва Украйна“.
„Фицо въвлича Словакия в опитите на Русия да причини още страдания на украинците“, заяви Зеленски.
Заради войната, която Русия води в Украйна, голяма част от енергийните обекти в страната са унищожени и вносът на електричество от Европа е ключов за страната. Полша заяви подкрепа с доставки на ток, в случай, че Словакия спре износа на електричество.
Молдова, която не е част от ЕС, може да бъде сериозно засегната от края на транзитното споразумение. Страната генерира голяма част от електричеството си в електроцентрала, захранвана с руски газ. Тя също така снабдява подкрепяната от Русия сепаратистка област Приднестровие – малка територия между Молдова и Украйна.
Правителството там обяви, че е предприело мерки за осигуряване на стабилни доставки на електроенергия, но призова гражданите да пестят енергия.
От средата на декември в енергийния сектор е Молдова е в сила 60-дневно извънредно положение.
Президентът на Молдова Мая Санду обвини Кремъл в „изнудване“, което вероятно цели дестабилизация на страната преди парламентарните избори през 2025 г. Молдовското правителство също така обяви, че е предложило помощ на Приднестровието.
Русия транспортира газ до Европа през Украйна от 1991 г. След инвазията на Русия в Украйна, ЕС намери алтернативни източници – втечнен природен газ (LNG) от Катар и САЩ, както и тръбопроводен газ от Норвегия. Така потреблението на руски газ в Европа намаля драстично, а през декември Европейската комисия изложи планове за пълно заместване на газа, преминаващ през Украйна.
България може да спре транзита на руски газ след Нова година
Русия и Украйна осъществиха една от най-мащабните размени на военнопленници
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: